fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Bioton powinien zwiększać sprzedaż

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Zawirowania rynkowe nie pozostają bez wpływu na biznes producenta insuliny. Mimo to jego zarząd na 2020 r. patrzy z optymizmem.

Na 19 czerwca zwołano walne zgromadzenie akcjonariuszy Biotonu, które będzie decydować o pokryciu straty za 2019 r., wynoszącej niemal 196 mln zł. Jakie wyniki wypracuje Bioton w 2020 r.?

– Jestem umiarkowanym optymistą – odpowiada prezes spółki Robert Neymann. Nie kryje, że pandemia uderzyła też w sektor, w którym działa Bioton, ale jego zdaniem problemy te są przejściowe. Przekonuje, że spółka w minionych latach uporządkowała strukturę grupy i umocniła swoją pozycję rynkową (w segmencie insulin miała zgodnie z danymi IMS za styczeń 2020 r. 34,5 proc.), a dodatkowym wsparciem jest dla niej obecna struktura akcjonariatu, oparta na inwestorach branżowych.

Na ten fakt uwagę zwracają również analitycy. Zakładają, że przychody Biotonu w kolejnych latach będą rosły. Noble Securities szacuje, że w 2020 r. obroty grupy pójdą w górę do 255 mln zł z 202 mln zł w 2019 r., a w 2022 r. mogą przekroczyć 400 mln zł. Zdaniem analityków zmiany właścicielskie z jesieni 2019 r., skutkujące przejęciem przez Yifan 32-proc. udziału, jak również rozwiązanie umowy dystrybucyjnej z Harbin Gloria i umowa cesji pomiędzy Biotonem, Yifan i SciGen porządkują kwestię dystrybucji produktów spółki i zdają się otwierać przed nią szansę na wzrost sprzedaży w Chinach.

W I kwartale 2020 r. grupa wypracowała 37,1 mln zł przychodów wobec 30,7 mln zł rok wcześniej. Na poziomie operacyjnym miała 13,9 mln zł zysku wobec 22,5 mln zł straty rok temu. W raporcie opisała też sytuację, która wydarzyła się już po zakończeniu pierwszego kwartału. Chodzi o wypowiedzenie przez Biomed-Lublin umowy o współpracy z Biotonem w zakresie dystrybucji i promocji produktu Distreptaza. Bioton deklaruje, że podejmie rozmowy ugodowe.

Wśród opublikowanych niedawno raportów znajduje się również ten o wyborze audytora. Zostało nim BDO. Zastąpi PwC, które badało sprawozdania Biotonu za 2018 r. i 2019 r. Gdy PwC (przyszło na miejsce Deloitte) zaczęło przyglądać się spółce, stwierdziło od razu, że nieprawidłowo księguje ona pewne pozycje. Chodziło w szczególności o kapitalizację nakładów na prace rozwojowe i przychody związane z licencjami. Zarząd Biotonu początkowo się z tym się z tym nie zgadzał, ale w sprawę zaangażowała się Komisja Nadzoru Finansowego, która poparła podejście PwC. Wtedy Bioton dostosował się do uwag audytora.

Bioton jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie. Jego wycena rynkowa sięga 400 mln zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA