fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Australia: Nie będzie ataków rekinów. Będą "interakcje"

AdobeStock
Władze niektórych stanów Australii przestają informować o "atakach rekinów" na ludzi - zamiast tego będą podawać informacje o "interakcjach" lub "negatywnych spotkaniach" w ramach strategii zmierzającej do tego, by ludzie lepiej zrozumieli zachowanie zwierząt.

Zmiana sposobu mówienia o atakach rekinów jest częścią wysiłków zmierzających do tego, by zmienić społeczną percepcję rekinów, gatunku, który jest zagrożony wyginięciem. Rekiny są często postrzegane jako śmiertelnie groźne, polujące na ludzi drapieżniki - pisze Sky News.

Wcześniej wielu naukowców alarmowało, że używanie określeń takich jak "atak rekina" stworzył kulturę strachu otaczającą te morskie drapieżniki, co szkodzi wysiłkom zmierzającym do ich ochrony.

Leonardo Guida, badacz rekinów z Australian Marine Conservation Society, w rozmowie z "The Sydney Morning Herald" stwierdził, że zakończenie używania takich określeń pomoże w zmianie wizerunku rekinów postrzeganych jako "bezmózgie, pożerające ludzi potwory".

W Nowej Południowej Walii władze informują obecnie o "ludzkich spotkaniach z rekinami, które kończą się obrażeniami" zamiast mówić o atakach rekinów.

Z kolei władze Queensland informują jak zmniejszyć ryzyko "negatywnego spotkania z rekinem".

W ubiegłym roku w Australii osiem osób zginęło od obrażeń zadanych przez rekiny.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA