11% z 7,6 miliarda ludzi żyjących na świecie zajmuje tereny położone do 10 metrów ponad poziomem morza. Podnoszący się poziom wody stanowi poważne zagrożenie dla ludności zamieszkującej wybrzeża, ale także dla infrastruktury, gospodarki i ekosystemów na całym świecie.

 

Naukowcy z Rutgers University prognozują, że do 2100 roku średni poziom mórz może wzrosnąć o prawie 2,5 metra i o 15m do 2300, o ile ludzkość nie ograniczy emisji gazów cieplarnianych.

Od początku wieku poziom mórz wzrósł o około 6 cm. Do 2050 roku najprawdopodobniej wzrośnie o 15-25 cm, ale jest bardzo mało prawdopodobne aby przekroczył 45 cm. Prognozy wykraczające poza 2050 rok są bardziej niepokojące. Rośnie wrażliwość Ziemi na zmiany ilości emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie prędkość podnoszenia się poziomu mórz. Mimo stosowania różnych metod analitycznych, mimo różnic wynikających z lokalizacji i czasu, trend nie pozostawia złudzeń. Poziom mórz rośnie i należy przedsięwziąć rozwiązania, które ograniczą straty.

"Staranne scharakteryzowanie tego, co znane, a co niepewne, ma kluczowe znaczenie dla zarządzania ryzykiem, jakie stanowi podnoszenie się poziomu morza dla wybrzeży na całym świecie". – mówi profesor Robert E. Kopp z Rutgers University.