fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Delfin uczył delfiny sztuczki, której nauczył się u ludzi

Stock Adobe
Żyjące na wolności delfiny nauczyły się od delfina, który spędził pewien czas w delfinarium, tego jak chodzić po wodzie na ogonie - wynika z obserwacji prowadzonych przez australijskich naukowców.

Naukowcy z Australii zaobserwowali, że delfiny w okolicy Adelaide nauczyły się chodzenia na ogonie (polega ono na tym, że delfin po wynurzeniu się z wody utrzymuje się na jej powierzchni w pozycji pionowej, poruszając się do przodu i do tyłu dzięki ruchom ogona) od delfina nazwanego Billie, który spędził pewien czas w delfinarium, gdzie nauczył się tej sztuczki.

"The Independent" zauważa, że taka sztuczka jest rzadko spotykana u delfinów żyjących na wolności, a jednocześnie delfiny są jej standardowo uczone niemal we wszystkich delfinariach.

Billie miał nauczyć się chodzenia na ogonie od innych delfinów w delfinarium - po czym, po wypuszczeniu go na wolność, zaczął "popisywać się" przed innymi delfinami swoimi umiejętnościami. W efekcie inne delfiny zaczęły go naśladować.

Do takich wniosków doszedł dr Mike Bossley z Whale and Dolphin Conservation, który obserwował zachowanie delfinów w Adelaide przez 30 lat.

Do 2011 roku chodzenia na ogonie miało nauczyć się dziewięć żyjących na wolności delfinów.

Co ciekawe jednak umiejętność ta zanikła w społeczności po śmierci Billiego w 2014 roku.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA