Zdalne nauczanie - rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw

Do 8 listopada uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie - przewiduje rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw.

Aktualizacja: 23.10.2020 21:31 Publikacja: 23.10.2020 18:34

Zdalne nauczanie - rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw

Foto: Adobe Stock

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nowelizacja została podpisana dzisiaj przez nowego ministra edukacji Piotra Czarnka i opublikowana w Dz.U. z 23 października 2020 r. pod poz. 1870. Wchodzi w życie z dniem 24 października 2020 r.

Czytaj też:

Wraca zdalna nauka. Dzieci nie wyjdą same z domu

Zapewnijmy nauczycielom bezpieczeństwo

Zgodnie z nowelizacją do 8 listopada 2020 r. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną.

Nauka dla dzieci w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych nadal będzie się odbywać w trybie stacjonarnym.

Tak samo będą  funkcjonować szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Jednak w tym okresie dyrektorzy szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, a także szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej będą mogli sami decydować o trybie nauczania w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych.

Jak informuje MEN, dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).

Na tryb zdalny w całości przechodzą także szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe.

- W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych prowadzi się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem tych metod i technik. Praktyki zawodowe zaplanowane do realizacji w okresie całkowitego ograniczenia realizowane są zdalnie – w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa, mogą być także zaliczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, bądź zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego - wskazuje rozporządzenie MEiN.

Ograniczone będzie także funkcjonowanie publicznych i niepublicznych szkół artystycznych. W przypadku szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne  zajęcia będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub - jeśli to niemożliwe - w sposób ustalony przez dyrektora szkoły.

Szkoły artystyczne realizujące także kształcenie ogólne w zakresie klas IV–VIII szkoły podstawowej oraz w zakresie liceum ogólnokształcącego wszystkie zajęcia mają prowadzić   z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość  lub - jeśli to niemożliwe - w sposób ustalony przez dyrektora szkoły.

W przypadku klas I–III szkół artystycznych realizujących także kształcenie ogólne zajęcia co do zasady będą realizowane w szkole, chyba że w związku z wystąpieniem przypadków COVID-19 nastąpi ograniczenie funkcjonowania.

Od 24 października do 8 listopada uczniowie branżowych szkół I stopnia będący jednocześnie młodocianymi pracownikami, są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nowelizacja została podpisana dzisiaj przez nowego ministra edukacji Piotra Czarnka i opublikowana w Dz.U. z 23 października 2020 r. pod poz. 1870. Wchodzi w życie z dniem 24 października 2020 r.

Czytaj też:

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawnicy
Awans prokuratora szykanowanego za Ziobry i Święczkowskiego
Prawo karne
Prokuratura przeszukała dom Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano"
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe