fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Po co uczniom mediacja w szkole

123RF
Czy w szkole potrzebna jest mediacja i czy obecność mediatorów wśród uczniów ma istotny wpływ na zmniejszenie zjawiska agresji i przemocy?

Na ten temat dyskutowali w w Poznaniu uczestnicy ogólnopolskiej konferencji „Mediacje rówieśnicze – szansą na rozwijanie postaw społecznych i obywatelskich uczniów".

Choć obecność pedagogów, szkolnych psychologów oraz zaangażowanie wychowawców przeciwdziała wielu zjawiskom przemocy, to jednak według statystyk okazuje się, że ponad 57 proc. uczniów uległa w szkole przemocy incydentalnie, a około 8 proc. uległo jej częściej niż jeden raz. Organizatorzy konferencji – Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w Warszawie z siedzibą w Poznaniu oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu – zauważając problemy przemocy w szkole, zachęcają środowiska szkolne do rozwiązywania sporów i konfliktów oraz osiągania porozumienia za pomocą mediacji.

Konferencja skierowana była przede wszystkim do kuratorów oświaty, dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pedagogów, psychologów i nauczycieli oraz młodzieży szkolnej, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat mediacji rówieśniczych i dowiedzieć się w jaki sposób przeciwdziałają one agresji i niedostosowaniu młodzieży. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wystąpień na temat istotnych problemów z zakresu mediacji cywilnych i gospodarczych, polskiego doświadczenia w mediacjach rówieśniczych, mediacji szkolnych – jako sposobu rozwiązywania konfliktów społecznych i kształtowania postaw obywatelskich. Zapoznali się rozwiązaniami konfliktów stosowanymi już przez Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej w Gdańsku i w Suwałkach.

Źródło: kirp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA