fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Syria jako piąty kraj na świecie uznała niepodległość Abchazji i Osetii. Gruzja zawiesza stosunki dyplomatyczne

Parada gruzińskich wojsk w Tbilisi 26 maja z okazji stulecia deklaracji niepodległości Gruzji w 1918 roku
AFP
Syria postanowiła nawiązać stosunki dyplomatyczna z Abchazją i Osetią Północną, stając się piątym państwem członkowskim ONZ, które uznało niepodległość tych dwóch terytoriów, formalnie części Gruzji.

Według abchaskiego "ministra spraw zagranicznych", Suchumi i Damaszek "zgodziły się na wzajemne uznanie i nawiązanie stosunków dyplomatycznych między dwoma państwami na poziomie ambasad, co odzwierciedla ich wspólne aspiracje do rozwoju stosunków we wszystkich dziedzinach".

Podobne oświadczenie wydało "MSZ" w Cchinwali.

Syryjski resort dyplomacji potwierdził te doniesienia, również w oświadczeniu stwierdzając, że zdecydowało się na wymianę z dwoma podmiotami i nawiązanie stosunków dyplomatycznych na poziomie ambasad.

Syria będzie piątym państwem, które uznało niepodległość dwóch gruzińskich terytoriów - pozostałe to Rosja, Wenezuela, Nauru i Nikaragua.

W odpowiedzi rząd w Tbilisi zdecydował się na rozpoczęcie procedury zerwania stosunków dyplomatycznych z Syrią.

Davit Dondua, gruziński wiceminister spraw zagranicznych, zwołał specjalny briefing w tej sprawie. Ocenił, że "uznanie integralnych regionów Gruzji przez reżim syryjski" było "nielegalne i rażąco naruszyło podstawowe normy i zasady prawa międzynarodowego".

Podkreślił także, że decyzja Damaszku została "zmanipulowana" przez Federację Rosyjską.

- Dzięki swojej decyzji reżim Baszszara al-Asada wyraził poparcie dla rosyjskiej agresji wojskowej przeciwko Gruzji, nielegalnej okupacji Abchazji i regionu Cchinwali oraz czystek etnicznych, które trwają od lat - dodał Dondua.

Oświadczenie Abchazji i Osetii Północnej nastąpiło 3 dni po uroczystych obchodach w Tbilisi stulecia ogłoszenia niepodległości w 1918 roku. Gruzja została podbita przez bolszewików trzy lata później.

Źródło: rp.pl/ civil.ge
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA