fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Waszczykowski o Pomniku Katyńskim w Jersey: A może powinna pomóc totalna opozycja?

Fotorzepa/ Robert Gardziński
- Obecne działania są działaniami zgodnymi z podręcznikiem dyplomacji - powiedział Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, komentując reakcje na zapowiedziane przez Stevena Fulopa, burmistrza Jersey City, przeniesienie Pomnika Katyńskiego.

W ubiegłym tygodniu burmistrz Jersey City Steven Fulop poinformował, że powstał projekt zakładający stworzenie parku na terenie, na którym stoi obecnie Pomnik Katyński. Pomnik ma zostać przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych.

Decyzja burmistrza nie spodobała się się amerykańskiej Polonii i politykom w naszym kraju. Krytycznie o pomyśle władz Jersey City wypowiedział się m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Witold Waszczykowski, były szef MSZ, ocenił w TVN24, że "obecne działania są działaniami zgodnymi z podręcznikiem dyplomacji". - Są wypowiedzi władz centralnych, jest list ambasadora stanowczy - nie tylko list, bo są i tweety, i wystąpienia publiczne - bardzo mocno działa nasz konsul generalny w Nowym Jorku - wymieniał Witold Waszczykowski.

Były minister dodał, że celem dla dyplomacji powinno być rozpoznanie, "czy mamy do czynienia tylko z niezależnym samorządowcem, który po prostu pokazuje swoje prerogatywy, czy jednak z politykiem, mającym jakieś zacietrzewienie polityczno-ideologiczne". - Ja jestem za daleko, ja mogę tylko obserwować wystąpienia tego burmistrza, które rzeczywiście są dość zacietrzewione, polityczno-ideologiczne i daleko wychodzą od takich administracyjnych dysput czy to ma być park, czy nie park, czy przenieść ten pomnik - dodał.

Pytany, czy w tej sprawie mogłaby pomóc Polska Fundacja Narodowa, Waszczykowski odpowiedział: - A może polskiemu MSZ powinna pomóc np. totalna opozycja?

- Katyń jest sprawą ogólnopolską i nie powinien być przedmiotem rywalizacji, sporu - tłumaczył.

- Np. szef komisji spraw zagranicznych (Grzegorz Schetyna), jednocześnie będący szefem totalnej opozycji, a jednocześnie będący szefem Platformy Obywatelskiej, która rządzi w wielu samorządach w Polsce, mógłby skierować prośbę do samorządowców polskich również o wsparcie takich działań i wystąpienie przeciwko temu samorządowcowi amerykańskiemu - mówił Waszczykowski.

- Jest to pole do popisu, aby wspólnie, jako Polska, zamanifestować kwestię wobec ważnego interesu narodowego, jakim jest pamięć o tej tragedii, jaka zdarzyła się w 1940 roku - powiedział były minister.

Źródło: rp.pl/ TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA