fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Rozmowy z Ukrainą. Prezydent jest rozczarowany

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Prezydent Andrzej Duda jest rozczarowany wynikiem wczorajszych rozmów na temat ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie. W tej sprawie spotkali się wicepremierzy Polski i Ukrainy - Piotr Gliński i Pawło Rozenko.

Oświadczenie na stronie Kancelarii Prezydenta opublikował szef gabinetu Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski.

"Kancelaria Prezydenta RP wyraża głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów miedzy wicepremierami Ukrainy i Polski" - czytamy na stronie prezydenta.

"Brak decyzji strony ukraińskiej w fundamentalnej kwestii, jaką jest zniesienie zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy oznacza poważny regres zaufania i nie realizuje ustalonego przez Prezydentów obu krajów mandatu do rozmów, co znacząco obciąża wzajemne relacje. Liczymy, że w najbliższym czasie dojdzie do zniesienia tego zakazu w duchu wypełnienia podjętych zobowiązań" - przekazał Krzysztof Szczerski.

Między Polską a Ukrainą nadal istniej podział w ocenie działalności Ukraińskiej Armii Powstańczej i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Polska strona jest przekonana, że nacjonaliści odpowiadają za śmierć Polaków podczas Rzezi Wołyńskiej. 

W ubiegłym roku ukraiński IPN zakazał poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy w odpowiedzi na usunięcie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA