fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Konsul honorowy w Meksyku odmawia przyjęcia odznaczenia od Andrzeja Dudy

PAP
Konsul honorowy w Meksyku Alberto Stebelski-Orlowski odmówił przyjęcia Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. MSZ będzie analizować - zapewnia resort.

Informację o odmowie przyjęcia odznaczenia potwierdziła Kancelaria Prezydenta.

Z wnioskiem o odznaczenie Stebelskiego-Orlowskiego wystąpił Witold Waszczykowski.

Ponieważ konsul honorowy ma podwójne, meksykańsko-polskie obywatelstwo, do wręczenia orderu w takich przypadkach niezbędna jest zgoda odznaczonego.

Stebelski-Orlowski odmówił. Polonijna działaczka w Meksyku Jolanta Nitosławska-Romer tłumaczy, że decyzja konsula honorowego jest formą protestu przeciwko temu, co obecnie dzieje się w Polsce.

Jak pisze TVN24, Nitosławska-Romer wyjaśniła, że konsul już 9 kwietnia wystosował pismo do Kancelarii Prezydenta, w którym wyjaśniał, że decyzja odmowa odznaczenia spowodowana jest  "malejącym prestiżem Polski na arenie międzynarodowej, skutkiem posunięć obecnego rządu polskiego".

Wśró krytykowanych posunięć rządu Stebelski-Orlowski wymienia m.in. "naruszanie niezawisłości sądów i niezależności mediów; podważanie praworządności i budzenie w obywatelach strachu przed narażaniem się władzy; osłabianie reputacji Polski, jako odpowiedzialnego partnera m.in. poprzez działanie obecnego rządu przeciw ponownemu wyborowi Donalda Tuska na przewodniczącego RE".

Biuro prasowe MSZ poinformowało, że odmowna decyzja konsula honorowego "będzie analizowana".

Więcej - TVN24

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA