fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dla pracodawcy: jak stworzyć PPK

Rzadkie wyższe składki do PPK

Fotorzepa, Marta Bogacz
7 proc. dużych i średnich firm badanych przez firmę doradczą KPMG uważa, że do PPK przystąpi większość ich pracowników. Przeciwnego zdania jest 47 proc.

92 proc. firm planuje wdrożyć minimalną wymaganą przez regulacje prawne wersję pracowniczych planów kapitałowych. Będą wpłacać na konta pracowników w tym programie minimalne 1,5 proc. ich wynagrodzenia brutto. Tylko 3 proc. pracodawców chce wpłacać więcej, a pozostałe 5 proc. jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie. Tak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej KPMG o pracowniczych planach kapitałowych.

KPMG zapytała też firmy o skłonność ich pracowników do przystąpienia do PPK. Niemal połowa z nich stwierdziła, że w ich ocenie większość pracowników nie przystąpi do tego programu. Jedynie 7 proc. badanych firm uważa, że do pracowniczych planów kapitałowych przystąpi większość ich pracowników. Pozostałe 46 proc. firm uznało, że w tej chwili trudno przewidzieć decyzje pracowników.

Niemal 2/3 firm uważa, że wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych jest dla nich dużym wyzwaniem organizacyjnym. Obawiają się problemów z dostosowaniem swoich systemów informatycznych do wymogów obsługi PPK. Problemem w ich ocenie może być też wybór instytucji finansowej, która uruchomi u nich PPK i będzie nim zarządzać. Wśród kryteriów wyboru instytucji finansowej najważniejsze są zdaniem firm: doświadczenie w zarządzaniu funduszami na polskim rynku (60 proc.), efektywność w zarządzaniu aktywami potwierdzona historycznymi wynikami inwestowania (58 proc.), wysokość opłat za zarządzanie (48 proc.). Na dalszych miejscach firmy wymieniały: oferowane wsparcie dla pracowników i pracodawcy, doświadczenie zespołu zarządzającego aktywami, oferowane dodatkowe korzyści dla pracowników (bonusy, rabaty itp.).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA