fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

Dane osobowe uczniów i nauczycieli w czasie lekcji przez internet

Adobe Stock
Dyrektorzy szkół zastanawiają się, jak chronić uczniów w czasie zdalnych zajęć. Urząd Ochrony Danych Osobowych odpowiada: to szkoła musi wybrać aplikację do nauki online oraz założyć służbowe adresy e-mailowe nauczycielom.

– RODO nie stoi na przeszkodzie zdalnej edukacji w czasie pandemii koronawirusa, lecz daje szkołom możliwość racjonalnego wdrożenia odpowiednich metod i techniki kształcenia na odległość z jednoczesnym poszanowaniem podstawowych zasad ochrony danych – mówi Jan Nowak, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

– To ważne, aby podczas zawieszenia zajęć w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie zapominać o prawach każdego z nas do ochrony danych osobowych – dodał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Czytaj też: Szkoło, tak masz chronić dane podczas lekcji online - poradnik UODO

Czytaj też:

Z poradnika, który niebawem trafi do szkół, wynika, że to na szkole spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa danych uczniów w czasie zajęć online. Dlatego to szkoła musi dostarczyć narzędzia umożliwiające nauczycielom prowadzenie zajęć zdalnych oraz bezpieczną komunikację z uczniami i rodzicami, wdrażając je kompleksowo w całej placówce. Nawet jeśli w związku z potrzebą pilnego podjęcia nauczania zdalnego nauczyciel podejmie samodzielne decyzje, odpowiedzialność za ochronę danych osobowych uczniów w sieci i tak ponosi dyrektor szkoły.

Przy wyborze aplikacji lub innych narzędzi wykorzystywanych do zdalnej edukacji bądź komunikacji z uczniami należy się zastanowić, czy jest niezbędne, aby przetwarzały one dane osobowe, a jeżeli tak, to czy można ograniczyć ich zakres bądź wykorzystywać tylko pseudonimy (np. pierwsza litera imienia itp.). Należy także sprawdzić zasady świadczenia usługi i przetwarzania danych przez usługodawcę (politykę prywatności).

Nauczyciel na czas pracy zdalnej może zostać wyposażony przez szkołę w odpowiedni sprzęt komputerowy, nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wykorzystał do tego swój prywatny laptop. Zgodnie z polityką ochrony danych osobowych przyjętych w szkole powinien on być zaktualizowany i chroniony przez oprogramowanie antywirusowe. Zdaniem prezesa UODO dyrektor szkoły nie powinien zalecać nauczycielom używania prywatnych adresów poczty elektronicznej i sugeruje utworzenie służbowych e-maili.

Radzi także, aby nauczyciele, kontaktując się z uczniami za pośrednictwem ogólnodostępnych portali społecznościowych, nie przetwarzali wtedy ich danych osobowych i wykorzystywali je jedynie do publikowania materiałów edukacyjnych. Wynika z tego, że zamiast wymieniać wiadomości z rodzicami i uczniami np. na Facebooku, lepiej to robić za pośrednictwem e-maila.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA