fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

MFW optymistycznie o Europie

Bloomberg
Wahania cen ropy, globalny protekcjonizm i napięcia geopolityczne, to główne zagrożenia dla wzrostu gospodarczego w Europie w 2018 r. Są też optymistyczne wieści.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaprezentował na konferencji w Londynie jesienną prognozę dla Europy (Regional Economic Outlook for Europe) na 2018 r. Fundusz poprawił na lepszą swoją kwietniową prognozę wzrostu gospodarki europejskiej w tym roku do 2,4 proc. (z 1,7 proc.); w przyszłym do 2,1 proc. (z 1,9 proc.). Za dwa lata gospodarka europejska ma zyskać 1,9 proc.

Dobrym wynikom europejskiej gospodarki i jej ponownemu wejściu na drogę wzrostu towarzyszy spadek bezrobocia i wzrost zarobków. Będzie to sprzyjać pozytywnym trendom wzrostowym w światowej gospodarce w latach 2017-2018.

Ja podkreślił Jorg Dekressin wiceszef MFW główne ryzyka dla europejskiej gospodarki to cenowa niestabilność i nieprzewidywalność na rynku ropy, „rosnący trend protekcjonizmu na świecie oraz geopolityczna niestabilność".

- W raporcie zauważany, że do ryzyk finansowych w europejskich krajach z gospodarkami rozwijającymi się, utrzymuje się niebezpieczeństwo zwiększonej niestabilności. Może to doprowadzić do odpływu kapitału z rynków i automatycznie spowolnić wzrost. Dotyczy to także Rosji - podkreślił Dekressin cytowany przez agencję Prime.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA