fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Stany Zjednoczone zwiększają deficyt handlowy

Handel USA Chiny
Bloomberg
Deficyt handlowy USA wzrósł w sierpniu do poziomu najwyższego od 14 lat, głównie z powodu importu, co wskazuje, że handel może być hamulcem gospodarki w III kwartale.

Resort handlu poinformował o skoku deficytu o 5,9 proc. do 67,1 mld dolarów, do poziomu nie notowanego od sierpnia 2006. Ekonomiści pytani przez Reutera spodziewali się niedoboru średnio 66,1 mld dolarów.

Import zwiększył się o 3,2 proc. do 239 mld, w tym towarów o 6,5 mld do 203 mld dolarów. W eksporcie nastąpiła poprawa o 2,2 proc. do 171,9 mld, w tym towarów o 3,5 mld do 119,1 mld dolarów. Deficyt w wymianie handlowej z Chinami zmalał o 1,9 mld do 26,4 mld dolarów.

Przedstawiciel ds. handlu, Robert Lighthizer wyjaśnił, że wyższy w tym roku deficyt handlowy wynika w dużym stopniu z importu złota, a polityka handlowa prezydenta Donalda Trumpa funkcjonuje. Wyższa suma w sierpniu wynikała z kolei z lepszej działalności gospodarki w warunkach pandemii w porównaniu z osiągami partnerów z grupy krajów G7. — Zasadniczo wielu naszych partnerów bardziej negatywnie odczuło pandemię od nas — powiedział w odniesieniu do danych resortu handlu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA