fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Deficyt w kwietniu zaskakująco niski

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Po czterech miesiącach dziura w budżecie państwa wyniosła tylko 0,9 mld zł. To tylko 1,5 proc. rocznego planu i o 1,4 mld zł mniej niż po marcu.

Tak niski deficyt wynika przede wszystkim ze świetnej realizacji dochodów, głównie VAT. Jak informuje w komunikacie Ministerstwo Finansów, w sumie dochody budżetu państwa w okresie styczeń-kwiecień wyniosły 117,0 mld zł, czyli aż 36 proc. planu na cały rok.

W porównaniu z poprzednim rokiem dochody ogółem wzrosły o 11,6 mld z., na co wpływ miała przede wszystkim wysoka dynamika wpływów podatkowych. Dochody z VAT okazują się o aż o 33,8 proc. (tj. ok. 14,4 mld zł) wyższe niż rok wcześniej. Na tak duży wzrost wpływ mają przede wszystkim zmiany regulacyjne – wprowadzenie dla większych firm obowiązku miesięcznego rozliczenia deklaracji VAT zamiast kwartalnego oraz wprowadzenie odwróconego VAT w budownictwie. Ale po części może to być także efekt walki fiskusa z przestępstwami podatkowymi. W samym kwietniu wpływy z VAT było wyższe niż w kwietniu zeszłego roku o ok. 16 proc.

Dochody z akcyzy wzrosły o 3,6 proc. (tj. ok. 0,7 mld zł), z podatku PIT - o 7,6 proc. (tj. ok. 1,1 mld zł), z CIT o 15,1 proc. (tj. ok. 1,7 mld zł). Dochody z tzw. podatku bankowego wyniosły 1,4 mld zł.

Dochody niepodatkowe wyniosły 7,8 mld zł i było niższe o 7,3 mld zł w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W lutym 2016 roku miała miejsce wpłata na rachunek budżetu państwa z tytułu aukcji LTE, której nie było w 2017 r.

Z kolei wydatki budżetu państwa po kwietniu sięgnęły 117,9 mld zł tj. 30,6 proc. planu. Jak informuje MF, największe różnice w wykonaniu wydatków w stosunku sytuacji rok wcześniej odnotowano w ramach budżetów wojewodów (wykonanie wyższe o ok. 7,8 mld zł), co jest głównie związane z wypłatą świadczeń wychowawczych w ramach programu rodzina 500 plus (w 2016 r. wypłaty ruszyły od kwietnia). Z kolie dotacje do ZUS są mniejsze niż rok wcześniej (o 3,1 mld zł)m, co jest spowodowane m.in. lepszym wpływem składek w okresie styczeń – kwiecień 2017 r. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA