fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Brak fachowców do pracy to dla Niemców straty setek milionów euro

Niemcom dramatycznie brakuje fachowców
Bloomberg
Brak fachowców to ogromny problem dla niemieckiej gospodarki. Do 2030 roku niedostatek fachowców może kosztować Niemców nawet ponad 500 mln euro.

Dziennik "Welt" opublikował dane z najnowszego raportu firmy doradczej Korn Ferry. Wynika z niego, że niedostatek fachowców na niemieckim rynku pracy może kosztować całą gospodarkę tego kraju około 525 mln euro do 2030 roku.

Do końca następnego dziesięciolecia na niemieckim rynku może być nawet 4,9 mln nieobsadzonych stanowisk fachowców i specjalistów.

Z raportu wynika, że z problemem braku fachowców na rynku pracy będzie borykać się cała Europa.

- Wiele osób obawia się o swoje miejsca pracy, które mogą zniknąć z powody digitalizacji, a prawda jest zupełnie inna - uważa Thomas Haussmann, analityk ds. wynagrodzeń i rynku pracy z Korn Ferry.

Największe kłopoty ze znalezieniem odpowiednich pracowników będzie miał sektor usług, do którego raport zalicza także sektor finansowy. Z prognoz wynika, że do 2030 roku nieobsadzonych będzie około 1,2 mln stanowisk, a to może oznaczać straty w wysokości niemal 114 mln euro.

Także niemiecki Instytutu Gospodarki (Institut der deutschen Wirtschaft) ostrzega w raporcie przed konsekwencjami niedoboru fachowców na niemieckim rynku pracy. Według IW już teraz brakuje 440 tys. fachowców i specjalistów, co przekłada się na zahamowanie wzrostu gospodarczego Niemiec o około 0,9 procent lub liczone w euro 30 miliardów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA