Analitycy Deutsche Bank przedstawili ranking 47 metropolii według ośmiu kryteriów składających się na indeks jakości miejskiego życia. Kryteria to siła nabywcza mieszkańców, bezpieczeństwo, jakość ochrony zdrowia, koszty utrzymania, stosunek cen na nieruchomości do dochodów mieszkańców, transport, zanieczyszczenie i klimat. Analitycy DB korzystali z analiz cen w miastach świata firmy Numbeo.

Według nich najlepiej żyje się w Wellington - stolicy Nowej Zelandii. Powietrze jest tam czyste, ceny umiarkowane, miasto bardzo bezpieczne, czyste a dochody mieszkańców wysokie. Na drugim miejscu znalazł się szkocki Edynburg, a na trzecim stolica Austrii Wiedeń. W dziesiątce jeszcze Melbourne, Zurych, Kopenhaga, Amsterdam i Sydney.

Warszawa zajęła 23 miejsce tuż za Chicago. Z miast naszego regionu lepiej oceniona została jedynie czeska Praga (19 pozycja). Największe miasto Europy - Moskwa zajęła odległe 38 miejsce - najgorzej w rosyjskiej stolicy jest z ochroną zdrowia (czwarta pozycja od końca) oraz jakość usług transportowych (42 miejsce) i niska siła nabywcza mieszkańców (41 miejsce).

Najgorzej żyje się w stolicy Filipin - Manilli, gdzie jest brudno, fatalny klimat, niski poziom bezpieczeństwa i jakości usług komunalnych. Podobnie jest w stolicy Malezji Kuala Lumpur oraz w hinduskim Mumbai (Bombaju).

Najbezpieczniejszą metropolią świata jest Singapur. Edynburg ma najlepszy transport publiczny, Wellington najczystsze powietrze, mieszkańcy Zurychu - największą siłę nabywczą, a Wiedeńczycy - najlepszą opiekę medyczną.