fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Kolejna obniżka stóp na Węgrzech

Bloomberg
Węgierski bank centralny, który w marcu zaskoczył ekonomistów obniżką stóp procentowych, we wtorek zdecydował się na ich kolejne cięcie.

Narodowy Bank Węgier (MNB) obniżył swoją główną stopę procentową o 0,15 pkt proc., do 1,05 proc. Tym razem taka decyzja była przez ekonomistów powszechnie oczekiwana.

Na tym wznowiony w marcu cykl łagodzenia polityki pieniężnej na Węgrzech prawdopodobnie się nie skończy. Notowania kontraktów FRA sugerują, że inwestorzy spodziewają się spadku głównej stopy MNB w horyzoncie sześciu miesięcy do 0,7 proc.

Niektórzy obserwatorzy węgierskiej polityki pieniężnej oczekują nawet, że MNB sprowadzi tę stopę do zera, a następnie zaczynie stabilizować kurs waluty, tak jak robi czeski bank centralny.

W marcu na Węgrzech indeks cen konsumpcyjnych spadł o 0,2 proc. rok do roku. To oznacza powrót deflacji po sześciu miesiącach stabilizacji lub wzrostu cen. MNB ma na celu utrzymywanie rocznej inflacji w średnim terminie na poziomie 3 proc.

Powrót inflacji do celu w najbliższym czasie utrudni polityka fiskalna węgierskiego rządu. Planuje on bowiem obniżkę stawek podatków od niektórych towarów i usług. Czynnikiem ograniczającym wzrost do niedawna była też aprecjacja forinta. Od początku roku do połowy kwietnia węgierska waluta zyskała wobec euro ponad 2 proc.

W marcu MNB sprowadził poniżej zera, do -0,05 proc., stopę oprocentowania jednodniowych depozytów banków komercyjnych w banku centralnym. We wtorek tę stawkę utrzymał na niezmienionym poziomie.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA