Dane gospodarcze

Rekordowa aktywność w przemyśle strefy euro

123rf.com
Grudzień podsumował dobry rok dla przemysłu strefy euro, który wykorzystał poprawę koniunktury w globalnej gospodarce.

Indeks aktywności w przemyśle wzrósł do 60,6 pkt z 60,1 pkt w listopadzie i zakończył rok na poziomie najwyższym od 1997, kiedy brytyjska firma IHS Markit rozpoczęła obliczanie tego wskaźnika.

Nowe zamówienia w fabrykach strefy euro wzrosły w grudniu najbardziej od 17 lat, a zamówienia eksportowe w wielu krajach osiągnęły rekordowy poziom.

Optymizm przemysłowców w strefie euro jest największy od co najmniej 2012 r., co znajduje szczególne odzwierciedlenie w odnotowanych przez IHS Markit oczekiwaniach producentów dóbr inwestycyjnych, takich jak wyposażenie fabryk i maszyny.

Europejski Bank Centralny podniósł w grudniu prognozę wzrostu gospodarczego strefy euro do 2,4 proc. w 2017 r., co byłoby wynikiem najlepszym od 10 lat.

W Wielkiej Brytanii rozwój przemysłu okazał się w grudniu wolniejszy niż prognozowano. PMI dla tego sektora spadł do 56.3 pkt, poniżej mediany oczekiwań ekonomistów, wskazującej na jego wzrost do 57,9 pkt. Ale i tak średnia dla minionego kwartału jest tam najwyższa od czterech lat. Spowolnienie odnotowano w produkcji przemysłowej, nowych zamówieniach i zatrudnieniu, wzrost liczby nowych firm odzwierciedla rozwój sprzedaży eksportowej do strefy euro, USA, Chin i na Bliski Wschód.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez IHS Markit w Azji dały mieszany obraz koniunktury w tamtejszym przemyśle. Poprawiła się ona w Chinach – PMI wzrósł do 51,5 pkt z 50,8 pkt w listopadzie – a także na Tajwanie, w Wietnamie i Filiponach, ale Indonezji, Malezji i w Południowej Korei PMI spadł poniżej bariery 50 pkt rozdzielającej obszar wzrostu od kurczenia się badanego sektora.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL