fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Duże odbicie w polskiej gospodarce po głębokim załamaniu

Fotorzepa, Robert Gardziński
Aktywność w polskiej gospodarce zwiększyła się w III kwartale o 7,7 proc., po załamaniu o 9 proc. w poprzednim kwartale. To oznacza, że pozostała wyraźnie poniżej poziomu sprzed pandemii, a w IV kwartale prawdopodobnie jeszcze się od tego poziomu oddali.

Jak podał w piątek GUS, produkt krajowy brutto Polski po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych wzrósł o 7,7 proc. w stosunku do II kwartału, gdy z kolei zmalał o 9 proc. Ten podstawowy wskaźnik aktywności w gospodarce zmalał też w I kwartale, ale minimalnie, o 0,3 proc.

Czytaj także: Polska oficjalnie grozi wetem UE ws. budżetu

W porównaniu do III kwartału 2019 r. PKB zmalał o 1,6 proc., po załamaniu o 8,4 proc. w II kwartale (po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych spadek wyniósł 2 proc. rok do roku, po zniżce o 8 proc. w II kwartale). To wynik bliski oczekiwań ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą”, którzy przeciętnie szacowali, że PKB w minionym kwartale zmalał o 1,7 proc. rok do roku.

Piątkowe dane, choć mają już charakter historyczny, rzucają nieco światła na perspektywy polskiej gospodarki. Za sprawą wprowadzonych przez rząd antyepidemicznych ograniczeń aktywności ekonomicznej w IV kwartale, jak powszechnie oczekują ekonomiści, PKB ponownie zmaleje w ujęciu kwartał do kwartału (w ujęciu rok do roku spadek PKB pogłębi się do około 4 proc.). Wyniki z III kwartału sugerują jednak, że później aktywność szybko się odbuduje.

- Potężne odbicie PKB w III kwartale jest ważne dla odporności gospodarki na drugą falę w trakcie IV kwartału - zauważył na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA