Reklama
Rozwiń

Polski eksport będzie rósł, ale wolniej

Spowolnienie w europejskiej gospodarce zacznie hamować polski eksport. W 2020 r. zagraniczna sprzedaż polskich towarów będzie rosnąć wolniej niż w ubiegłym roku, a tempo wzrostu spadnie do ok. 4 proc. – prognozuje międzynarodowa instytucja płatnicza Akcenta obsługująca transakcje walutowe.

Aktualizacja: 08.01.2020 14:00 Publikacja: 08.01.2020 13:57

Polski eksport będzie rósł, ale wolniej

Foto: Bloomberg

W połowie grudnia GUS informował, że po 10 miesiącach 2019 r. polski eksport towarowy zwiększył się w ujęciu rocznym o 5,3 proc. Z kolei w roku 2018 wzrósł wobec roku wcześniejszego o 8,2 proc.

Zdaniem Miroslava Novaka, głównego analityka Akcenty, na rozwój polskiego eksportu w 2020 roku negatywny wpływ będzie mieć słabszy popyt ze strony głównych partnerów handlowych: Niemiec, Czech oraz Wielkiej Brytanii. - W 2020 roku w rezultacie spowolnienia, dotychczasowe tempo wzrostu polskiego eksportu będzie trudne do utrzymania – twierdzi Novak. Do tego dojdą jeszcze skutki brexitu oraz efekty rosnącego protekcjonizmu handlowego w gospodarce światowej.

Czytaj także:  Prognozy 2020. Gospodarka świata zwolni, a miejsc pracy i ludzi przybędzie 

Już w ostatnim kwartale ub. roku widoczne było osłabienie dynamiki eksportu na rynek czeski: po październiku sprzedaż polskich towarów do tego kraju zwiększyła się r/r tylko nieznacznie - o 0,4 proc. do 12 mld euro. Z kolei udział największego partnera handlowego Polski – Niemiec – zmalała w całości eksportu o 0,4 pkt. proc.

Prognozy osłabienia wzrostu polskiego eksportu wpisują się w kłopoty globalnej wymiany handlowej. Według opublikowanych w końcu 2019 r. prognoz Euler Hermes (EH), handel światowy rośnie w tempie zaledwie 1,5 proc., najwolniejszym od dziesięciolecia. Zdaniem analityków EH, nie ma także nadziei na przyspieszenie obrotów w roku 2020, w którym spodziewany jest niewielki wzrost na poziomie 1,7 proc. Negatywnie na handel wpływają rosnące taryfy celne oraz niepewność co do perspektyw światowej gospodarki. Pośród sektorów największe straty odczuwa sektor elektroniczny, metalowy i energetyczny.

Według analiz Akcenty, można jednak mieć nadzieję na stabilny kurs złotego wobec euro. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na 2020 r. ma być średni kurs na poziomie ok. 4,30 zł za euro. - Oczekiwane ożywienie europejskiej gospodarki w drugiej połowie przyszłego roku powinno stopniowo przełożyć się na lekkie umocnienie złotego względem dolara, szacuje Novak.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe