fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Prognozy 2020. Gospodarka świata zwolni, a miejsc pracy i ludzi przybędzie

Adobe Stock
Tempo wzrostu globalnej gospodarki spadnie w tym roku do 3,4 proc. A liczba ludzi osiągnie 7,7 miliarda. Optymizmem napawa sfera usług, która ma osiągnąć rekordową wartość 7 bln dolarów.

Audytorska firma PwC przygotowała prognozę dla gospodarki świata na 2020 r. „W 2020 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,4 proc. według parytetu siły nabywczej, przy tym długoterminowa średnioroczna wielkość tego wskaźnika w XXI w była na poziomie 3,8 proc.” - czytamy w Raporcie gospodarki światowej PwC.

Rozpoczęty rok będzie więc dla gospodarki świat rokiem kolejnych napięć w handlu, co nie sprzyja dalszej globalnej integracji ekonomicznej. Jest jednak światło w tunelu. Według PwC źródłem optymizmu są usługi, które w 2020 r. osiągną rekordową wartość 7 bln dol.

Pozycje lidera i wicelidera w eksporcie usług zachowają USA i Wielka Brytania, przed Francją i Chinami. Przybędzie też miejsc pracy. Kraje G7 utworzą o 2 mln więcej nowych miejsc pracy. Cztery z pięciu przypadną na trzy kraje „siódemki” - USA, Wielką Brytanię i Japonię.

Liczba ludności Ziemi wzrośnie do 7,7 mld. Będzie więc o 10 proc. większa aniżeli dekadę temu. Do tego połowę rocznego przyrostu ludzi na naszej planecie zapewnią regiony z wysokim poziomem biedy - Chiny, Indie oraz Afryka na południe od Sahary.

Ludzi będzie nie tylko więcej, ale i będą starsi. Liczba ludzi powyżej 60 roku życia przekroczy miliard. A 65-latków będzie w Chinach tylu, ilu w sześciu innych dużych rozwijających się gospodarkach razem wziętych - prognozuje PwC.

Skąd taka masa ludzi będzie czerpać energię? OZE i atom zaspokoją ponad 20 proc. globalnego popytu. Będzie to najwyższy wskaźnik w historii, a największym konsumentem energii ze źródeł odnawialnych i atomu będą Chin, nieznacznie przez Europą.

Jednak to ropa pozostanie w tym roku „najbardziej preferowanym źródłem energii dla światowej gospodarki, przed węglem i gazem ziemnym. USA i Chiny będą nadal największymi konsumentami ropy na świecie w 2020 r” - uważają eksperci PwC.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA