fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Daesh

Syria: Co drugi opozycjonista popiera Daesh?

AFP
Według Centrum Religii i Geopolityki, brytyjskiego think-tanku, którego działania zainicjował były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, ponad połowa świeckich rebeliantów w Syrii podziela ideologię terrorystów z Daesh.

Analitycy Centrum przekonują, że nawet likwidacja Daesh w Syrii i Iraku nie rozwiąże problemów z dżihadystami, ponieważ poglądy członków Daesh są bliskie członkom innych syryjskich organizacji walczących z prezydentem kraju Baszarem el-Asadem. Według analityków z Centrum w Syrii i Iraku istnieje co najmniej 15 organizacji paramilitarnych liczących 65 tys. członków, którzy - w przypadku klęski Daesh - zajmą miejsce tej terrorystycznej organizacji.

Z analizy Centrum wynika, że ok. 60 proc. bojowników walczących obecnie z siłami wiernymi Asadowi podziela religijne i polityczne poglądy wyznawane przez członków Daesh. "Koncentrowanie się wyłącznie na walce z Daesh może być błędem strategicznym. Zwycięstwo militarne w tej walce nie zakończy starcia z dżihadystami. Nie można zbombardować ideologii, choć nasza wojna jest ideologiczna" - przekonują analitycy Centrum.

Członkowie think-tanku wskazują, że Zachód nie może ignorować konkurencyjnych wobec Daesh organizacji, działających w tym samym rejonie - chodzi głównie o Front al-Nusra (powiązany z Al-Kaidą) i organizację Ahrar al-Sham.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA