fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Czy szczepienie zmniejsza transmisję wirusa? Nowe badanie

Informacja o punkcie szczepień na COVID
AFP
Jedna dawka szczepionki na COVID-19 może zmniejszyć transmisję koronawirusa nawet o ok. 50 proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez Public Health England, agencję działającą przy brytyjskim resorcie zdrowia.

Badacze przyjrzeli się osobom, które otrzymały jedną dawkę szczepionek Pfizer/BioNTech i AstraZeneca - dwóch pierwszych, dwudawkowych szczepionek, dopuszczonych do użycia w Wielkiej Brytanii.

Zaszczepione pierwszą dawką osoby, które zakaziły się koronawirusem co najmniej trzy tygodnie po jej otrzymaniu, zakażały wirusem innych domowników od 38 do 49 proc. rzadziej, niż osoby niezaszczepione, które zakaziły się koronawirusem - wynika z analizy badaczy z Public Health England.

Mniejsza transmisja koronawirusa przez zaszczepionych jest obserwowana od ok. drugiego tygodnia po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki -  i nie ma tu znaczenia wiek zaszczepionej osoby, chociaż większość osób objętych badaniem miało mniej niż 60 lat.

Dr Peter English, emerytowany konsultant ws. kontroli chorób zakaźnych twierdzi, że autorzy badania mogli nawet niedoszacować efektu szczepionek na transmisję.

- To bardzo ważne ustalenia. To kolejny powód, by mieć nadzieję, że szczepionki mogą rzeczywiście przyczynić się do osiągnięcia odporności stadnej - stwierdził.

Badaniem objęto 57 tysięcy osób mieszkających w 24 tysiącach różnych gospodarstw domowych, które miały kontakt z zaszczepioną osobą.

Grupę tę porównano z grupą kontrolną obejmującą blisko milion osób.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA