Reklama
Rozwiń

Dylematy dotyczące szczepionki na COVID-19

Awaryjne dopuszczenie szczepionek na COVID-19 do użycia stanowi dylemat dla naukowców. Twierdzą oni, że przyspieszenie dotyczące dopuszczenia preparatów na rynek może skomplikować ocenę badania efektów długoterminowych.

Aktualizacja: 24.11.2020 14:24 Publikacja: 24.11.2020 14:12

Dylematy dotyczące szczepionki na COVID-19

Foto: AFP

tn

Rośnie liczba pozytywnych wyników badań klinicznych szczepionek COVID-19. Kolejni twórcy szczepionek starają się o zatwierdzenie użycia preparatów w trybie awaryjnym. Dzięki temu mogą one zostać potencjalnie zastosowane u kilkudziesięciu milionów osób. Naukowcy obawiają się jednak, że tego rodzaju wczesne wdrożenie może zagrozić trwającym badaniom klinicznym, które mają na celu ostateczne wykazanie, jak dobrze te szczepionki działają.

Firmy Pfizer i BioNTech zwróciły się o pozwolenie na zastosowanie ich szczepionki zgodnie z przepisami dotyczącymi stosowania w nagłych przypadkach. Oczekuje się, że w najbliższych tygodniach to samo zrobi firma Moderna. Firmy te mogą jednak nie dysponować wystarczającymi danymi pozwalającymi na ustalenie efektów długoterminowych, takich jak, bezpieczeństwo, czas trwania ochrony szczepionki oraz to, czy szczepionka zapobiega infekcji, czy tylko chorobie.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Leki i terapie
Jak zapewnić dostęp do leków i wyrobów medycznych?
Leki i terapie
Nowe pozycje na liście leków refundowanych. Aż 41 cząsteczko-wskazań
Leki i terapie
Walka z wczesnym rakiem piersi potrzebuje nowych terapii
Leki i terapie
Donald Trump obwinia Europę o wysokie ceny leków w USA
Leki i terapie
Kto powinien skutecznie zadbać o bezpieczeństwo lekowe Polski