fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Czerwony Krzyż: COVID-19? Zmiany klimatu większym zagrożeniem

AFP
Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Półksiężyca (IFRC) opublikowała raport, w którym podkreśla, że zmiany klimatyczne stanowią większe zagrożenie dla Ziemi niż pandemia COVID-19. W dokumencie zaapelowano, aby rządy poświęciły więcej uwagi i środków na walkę z tym problemem.

W corocznym raporcie World Disasters Report Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Półksiężyca (IFRC) zaznacza, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 jest dowodem na to, że gdy pojawia się poważne, globalne zagrożenie, rządy na całym świecie są w stanie podjąć z nim walkę, podejmując radykalne kroki. Zdaniem IFRC ta sama „energia i odwaga” powinna zostać zastosowana także w walce ze zmianami klimatycznymi, które, jak zaznacza ruch, w dłuższym okresie są większym zagrożeniem dla ludzkości. „Globalna katastrofa wagi COVID-19 może wreszcie otworzyć to okno na tyle szeroko, abyśmy mogli spojrzeć bezpośrednio w oblicze kryzysu klimatycznego” - czytamy w raporcie.

Jak podkreślił prezes IFRCF Jagan Chapagain, dotychczas nie podjęto wystarczająco poważnych działań, aby ochronić naszą planetę przed katastrofą. - Naszą pierwszą i najważniejszą odpowiedzialnością jest ochrona społeczności najbardziej eksponowanych i narażonych na ryzyka klimatyczne - powiedział, wskazując na niewystarczającą pomoc dla najuboższych krajów. - Z naszych badań wynika, że świat to zaniedbuje. Jest wyraźny rozdźwięk między tym, gdzie ryzyko klimatyczne jest największe, a gdzie idą fundusze na adaptację klimatyczną. Ten rozdźwięk może kosztować ludzkie życie - dodał.

W raporcie zaznaczono, że od czasu ogłoszenia pandemii na świecie odnotowano ponad 100 klęsk żywiołowych. Dotknięte nimi osobym ponad 50 mln ludzi, często nie otrzymują potrzebnego wsparcia, między innymi przez pandemię.

 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA