fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Wstrzymane testy szczepionki na COVID. "Niewyjaśniona choroba"

Logo firmy Johnson&Johnson
AFP
Koncern Johnson&Johnson poinformował, że tymczasowo wstrzymał prace nad potencjalną szczepionką na COVID-19, która znajduje się w fazie testów klinicznych, w związku z niewyjaśnioną chorobą u jednego z uczestników testów.

Przypadkowi uczestnika testów, u którego pojawiła się choroba, przyjrzy się niezależny organ monitorujący bezpieczeństwo badań, a także zatrudnieni w Johnson&Johnson lekarze.

Koncern zapewnia, że takie przerwy w testach są czymś normalnym w przeprowadzanych na dużą skalę badaniach klinicznych, z udziałem dziesiątek tysięcy osób.

Johnson&Johnson zaznacza, że wstrzymanie testów przez firmę jest czymś innym od zawieszenia ich na żądanie władz.

Kilka tygodni wcześniej testy kliniczne nad swoją szczepionką wstrzymał koncern AstraZeneca - powodem była również niewyjaśniona choroba u jednego z uczestników testów w Wielkiej Brytanii.

Od tego czasu testy szczepionki AstraZeneca zostały już wznowione w Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA. Nadal nie wznowiono ich jednak w USA.

W ubiegłym miesiącu koncern Johnson&Johnson poinformował, że jego eksperymentalna szczepionka przeciwko COVID-19 wywoływała silną reakcję odpornościową organizmu w czasie dotychczasowych testów klinicznych.

Obecnie trwa trzecia faza testów klinicznych szczepionki, na grupie 60 tysięcy osób.

Testy mają zakończyć się pod koniec 2020 roku lub na początku 2021 roku.

Nie jest jasne jaki charakter ma choroba, która pojawiła się u uczestnika testów.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA