Reklama
Rozwiń

Pierwsza potwierdzona reinfekcja koronawirusem na terenie USA

Pacjent z Nevady jest pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która dwukrotnie zakaziła się koronawirusem.

Aktualizacja: 28.08.2020 20:22 Publikacja: 28.08.2020 20:07

Pierwsza potwierdzona reinfekcja koronawirusem na terenie USA

Foto: AFP

qm

25-latek z miejscowości Reno w stanie Nevada uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa 18 kwietnia. Miał objawy zakażenia, w tym ból gardła, bóle głowy, nudności i biegunkę. Do 27 kwietnia objawy ustąpiły, a 9 maja Amerykanin uzyskał drugi negatywny wynik i został uznany za ozdrowieńca.

31 maja chory ponownie zgłosił gorączkę, bóle i zawroty głowy, kaszel, nudności i biegunkę. Pięć dni później pacjent trafił do szpitala, po tym jak jego stan się pogorszył i po raz drugi uzyskał dodatni wynik testu na koronawirusa. Próbki, pobrane od pacjenta, również wykazały obecność przeciwciała koronawirusa.

Pacjent nie miał żadnych problemów immunologicznych, które mogłyby wyjaśniać ponowną infekcję, i nie przyjmował leków immunosupresyjnych - informuje „Newsweek”. Według naukowców dane potwierdzają „przypadek ponownej infekcji SARS-CoV-2”. Ale ich zdaniem „to może oznaczać rzadkie wydarzenie”.

Naukowcy zbadali strukturę genetyczną wirusa, znalezionego w próbkach pobranych od pacjenta i stwierdzili, że są one na tyle różne, że wygląda to na dwukrotne zakażenie. Badacze zdecydowali się nawet - przy wsparciu biura kryminalistycznego - na genetyczne sprawdzenie, czy na pewno obie próbki pochodzą od tego samego pacjenta.

- To tylko jedno odkrycie, ale pokazuje, że dana osoba może zostać zakażona SARS-CoV-2 po raz drugi. Jeśli możliwa jest ponowna infekcja w tak krótkim przedziale czasowym, może to oznaczać poważne konsekwencje dla skuteczności szczepionek, opracowanych w celu zwalczania choroby (Covid-19). Może to również mieć wpływ na uzyskanie odporności stadnej - powiedział Mark Pandori, dyrektor Nevada State Public Health Laboratory.

Wcześniej ponowne zakażenie koronawirusem potwierdzono tylko trzykrotnie - u pacjentów z Hongkongu, Belgii i Holandii.

Leki i terapie
Wiceprezeska Bayer: „Firmy nie mają elastyczności cenowej”
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Leki i terapie
Jak zapewnić dostęp do leków i wyrobów medycznych?
Leki i terapie
Nowe pozycje na liście leków refundowanych. Aż 41 cząsteczko-wskazań
Leki i terapie
Walka z wczesnym rakiem piersi potrzebuje nowych terapii
Leki i terapie
Donald Trump obwinia Europę o wysokie ceny leków w USA