fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Ministerstwo Finansów: podwyżka kwoty wolnej od podatku odbędzie się na raty

Bloomberg
Resort finansów potwierdza, że podwyżka kwoty wolnej od podatku będzie odbywać się stopniowo.

Ministerstwo Finansów w dzisiejszym komunikacie zaprasza samorządowców na konsultacje dotyczące planów stopniowego wprowadzenia wyższej kwoty wolnej od podatku PIT. Proponowana data spotkania to 18 stycznia 2016 r., mają wziąć w nim udział takie zrzeszenia jak Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej czy Unia Metropolii Polskich.

Projekt ustawy o podwyżce kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł z obecnych ok. 3,1 tys. zł, złożył w Sejmie trzy tygodnie temu prezydent RP. Według szacunków podanych w uzasadnieniu, koszty tej operacji mają wynieść 15,6 mld zł, w tym ubytki w dochodach dla budżetu państwa określono na 8,72 mld zł, a ubytki w budżetach samorządów – na ok. 6,9 mld zł rocznie. Wedle prezydenckiego projektu, wyższa kwota wolna miałaby obowiązywać od 2016 r.

Według przedstawicieli rządu, termin ten jest jednak niemożliwy do spełnienia, bowiem zmiany w podatkach dochodowych należy przeprowadzać najpóźniej do 30 listopada roku poprzedzającego te zmiany. Najwcześniej więc kwot wolna mogłaby wzrosnąć od 2017 r. Z kolei wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki w wypowiedzi w mediach, stwierdził, że podwyżka kwoty wolnej będzie najprawdopodobniej przeprowadzana etapowo – po ok. 1500 zł przez 2-3 lata. Dzisiejszy komunikat Ministerstwa Finansów potwierdza, że zmniejszenie obciążeń podatkowych będzie odbywało się stopniowo, choć nie znane są szczegóły.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA