fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Unia pozwoli bardziej się zadłużać krajom w przyszłym roku

AFP
Przepisy Unii Europejskiej ograniczające wzrost deficytu budżetowego i limitujące nowe zadłużanie się krajów członkowskich pozostaną zawieszone w przyszłym roku, aby wspierać działania pobudzające gospodarkę w wychodzeniu z kryzysu pandemii — ogłosił komisarz ds. gospodarczych, Paolo Gentiloni

– Generalna klauzula derogacyjna pozostanie czynna w 2021 r., bo polityka budżetowa musi nadal wspierać ożywienie w przyszłym roku zarówno na poziomie strefy euro jak i na poziomie krajów członkowskich — oświadczył komisarz na konferencji prasowej po posiedzeniu ministrów finansów Eurogrupy.

Czytaj także: Rekordowa góra długu

- Co się tyczy polityki fiskalnej,. wysłaliśmy w ubiegłym tygodniu pismo do ministrów finansów UE o przedstawienie wskazówek dotyczących ich przygotowań krajowych budżetów na 2021 r. — dodał. Kraje strefy euro muszą wysłać do 15 października Komisji Europejskiej projekty założeń budżetowych na 2021 r. do kontroli, aby upewnić się, że są one zgodne z regułami Unii.

Gentiloni powiedział również, że rządy powinny starannie wybrać działania fiskalne, jakich chcą użyć dla podtrzymania odbudowy, bo muszą być dobrze nakierowane i przejściowe. — Istnieje oczywiście różnica między polityką fiskalną dotyczącą nadzwyczajnej sytuacji a taką, która skupia się na osiągnięciu trwałej odbudowy. Zręczność i elastyczność będą kluczem w zaprojektowaniu i realizacji polityki fiskalnej w 2021 r. i podczas tego roku — dodał w relacji Reutera.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA