fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Globalny CIT będzie jednak niższy?

Pexels
Departament Skarbu USA zaproponował, aby globalna stawka podatku od osób prawnych była nie niższa niż 15 proc. Niemcy i Francuzi ciepło przyjęli propozycję Amerykanów.

Na arenie międzynarodowej toczą się rozmowy dotyczące wprowadzenia globalnej stawki CIT. Rozwiązanie pomogłoby zlikwidować proceder wśród wielkich korporacji, które chcąc uniknąć wyższego opodatkowania, płacą niskie daniny w rajach podatkowych.

Administracja Joe Bidena proponowała wcześniej, aby globalna stawka CIT wynosiła 21 proc. Departament Skarbu obniżył swoje oczekiwania i stwierdził, że korporacje na całym świecie powinny płacić co najmniej 15 proc.

Zaznaczono jednak, że ostateczna stopa może być wyższa, a 15 proc. ma być dolną granicą.

Propozycja spotkała się z optymistyczną reakcją niektórych europejskich decydentów.

– To naprawdę duży postęp – powiedział Olaf Scholz, niemiecki minister finansów. Dodał, że to najlepsza szansa na przeprowadzenie globalnej reformy podatkowej. Bruno Le Maire, francuski minister finansów, również stwierdził, że propozycja jest dobrym kompromisem.

Nowa stawka może również przekonać inne kraje, które nęciły globalne korporacje niskimi stawkami. Irlandia, gdzie stopa CIT wynosi 12,5 proc., była wcześniej sceptycznie nastawiona do propozycji limitu wysokości 21 proc.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA