fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Składki ZUS wzrosną o około 114 zł

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Składki ZUS w 2020 r. wyniosą 1431,48 zł na miesiąc – wynika z obliczeń „Rzeczpospolitej”. To o 114,52 zł więcej niż w 2019 r.

Główny Urząd Statystyczny podał dziś dane, na podstawie których można wyliczyć miesięczną składkę na ubezpieczenia zdrowotne płacone przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Chodzi o wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale w 2019 r. wraz z wypłatami zysku.

Wynika z nich, że podstawa wymiaru składki zdrowotnej w 2020 r. wyniesienie 4026 zł, a sama składka – 362,34 zł. To o 5,8 proc. więcej niż w 2019 r.

Na podstawie wcześniej podanych przez ZUS informacji można też obliczyć łączną składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jaką samozatrudnieni i mikrofirmy będą płacić w 2020 r. W sumie, razem w dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i składkami na Fundusz Pracy, sięgnie ona 1431,48 zł na miesiąc – wynika w wyliczeń Rzeczpospolitej.

W porównaniu z 2019 r. to o 114,52 zł, czyli 8,7 proc. więcej. Tak wysoki wzrost wynika przede wszystkim z dużego wzrostu prognozowanych na 2020 r. wynagrodzeń, które są podstawą liczenia składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, itp.).

Federacja Przedsiębiorców Polskich wyliczyła, że składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla przedsiębiorców w 2020 roku w ujęciu kwotowym wzrosną najmocniej od 11 lat, a w ujęciu procentowym – o 8 lat (od 2012 r. kiedy podniesiono składkę rentową).

- W teorii tempo wzrostu składek powinno być ściśle powiązane z tempem wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Tak jednak nie jest, gdyż składki w części dotyczącej ubezpieczeń społecznych ustalane są na podstawie wielkości prognozowanych w projekcie ustawy budżetowej, które nie zawsze okazują się trafne. W konsekwencji płace w 2020 r. mają wzrosnąć o 6 proc., lecz składki pójdą w górę o 8,7 proc. – zaznacza w komunikacie FPP.

- Wszystko wskazuje na to, że największy od wielu lat wzrost składek płaconych przez przedsiębiorców nastąpi w okresie pogorszenia koniunktury gospodarczej, kiedy firmom trudniej będzie generować dodatkowe przychody w celu pokrycia rosnących kosztów – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. - Sytuacja ta powinna pobudzić dyskusję na temat potrzebnych zmian w obowiązującym systemie. Składki przedsiębiorców powinny być ustalane w proporcji do ich dochodów. Takie rozwiązanie działałoby jako automatyczny stabilizator koniunktury, elastycznie dostosowując obciążenia do bieżącej sytuacji firmy” – dodaje.

FPP wylicza także, że przedsiębiorcy korzystający z 6-miesięcznej „ulgi na start” zapłacą od lutego 362,34 zł miesięcznie, a beneficjenci 2-letniego okresu preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne 609,14 zł miesięcznie. Preferencyjne składki wzrosną o 9,6 proc., co ma związek ze znaczną podwyżką płacy minimalnej w 2020 r. – z którą powiązana jest podstawa ich wymiaru (do 2600 zł w 2020 r. z 2250 zł w 2019 r.)

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA