fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Rośnie zadłużenie Ukrainy

Flickr/Juanedc
Dług publiczny Ukrainy sięga 67 proc. PKB. W ciągu czterech miesięcy powiększył się o blisko 5 proc. Za trzy lata ma jednak znacznie się zmniejszyć.

- Mamy bardzo duży dług publiczny - 66,8 proc. PKB, z tego 70 proc. wynoszą pożyczki w walutach - powiedział minister finansów Aleksandr Daniluk na posiedzeniu rządu w środę, cytuje agencja Unian.

Minister dodał, że w ciągu czterech miesięcy tego roku zadłużenie zwiększyło się o 3,3 mld dol., czyli o 4,7 proc. do 74,31 mld dol.

W ciągu trzech najbliższych lat władze planują zmniejszyć zadłużenie kraju do 55 proc. PKB. Kluczowa jest tutaj współpraca z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

- Do końca 2019 r. Ukraina ma do zapłacenia 12,8 mld dol. z tytułu zaciągniętych długów zagranicznych. Kluczowa jest tu współpraca z MFW - podkreślił Oleg Czurij, wiceprezes banku centralnego.

W marcu 2015 r. MFW przyznał Ukrainie 17,5 mld dol. kredytu na 4 lata; pierwsza transza - 5 mld dol. poszła w marcu, druga - 1,7 mld dol. - w sierpniu 2015 r. Trzecią - 1,7 mld dol. Kijów dostał w 2016 r., a czwartą - 1 mld dol. w maju tego roku.

Teraz władze starają się o kolejne transze. Pieniądze trafiają do rezerw banku centralnego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA