fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Parklet Teatralna, czyli odpoczynek wśród zieleni

materiały
Przy ul. Teatralnej w Katowicach powstanie pierwsze w mieście miejsce do odpoczynku wśród zieleni. Projekt wykonali studenci Politechniki Śląskiej. 

- Parklet to miejscowe poszerzenie przestrzeni dla pieszych w okolicy najczęściej zdominowanej przez samochody. Może zajmować od jednego do trzech miejsc parkingowych i przybierać różne formy - tłumaczą przedstawiciele katowickiego urzędu. - Elementy stałe to siedziska i zieleń, którą tym sposobem udaje się wprowadzić np. w ścisłej zabudowie śródmiejskiej. Parklet może być elementem stałym lub sezonowym. Katowice, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, przetestują to rozwiązanie.

To kontynuacja działań urzędu miasta i Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach podjętych w 2018 roku. - Teatralna to chyba najmocniej nasycona kulturą katowicka ulica. Wykonaliśmy wiele  przedsięwzięć artystycznych i promocyjnych w przestrzeni tej ulicy i zaobserwowaliśmy jej niezwykły potencjał - ocenia cytowany w komunikacie Adam Pastuch, dyrektor Regionalnego Instytutu Kultury i pomysłodawca stworzenia w tym miejscu Małej Strefy Kultury. - Ograniczenie ruchu kołowego w tym miejscu pozwoliłoby lepiej go wykorzystać.

Instytut w porozumieniu z urzędem miasta przeprowadził wstępne konsultacje na próbie mieszkańców i przedsiębiorców z ul. Teatralnej. Przeważały oczekiwania ograniczenia ruchu samochodowego, spokojnej i nienachalnej aktywności, ale też zachowania dojazdu dla mieszkańców, osób niepełnosprawnych, starszych czy dostawców. Zwrócono również uwagę na konieczność etapowania zmian i ewaluacji. - Wspólnie z Regionalnym Instytutem Kultury ustaliliśmy, że pierwszą trwałą zmianą, jaką przeprowadzimy, będzie stworzenie w tym miejscu parkletu. To rozwiązanie jeszcze mało znane w Polsce, ale już spopularyzowane na świecie - mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa. -  Stworzymy warunki, by na ulicy Teatralnej można było zatrzymać się, odpocząć, porozmawiać. Zmiana jest też stosunkowo łatwa do przeprowadzenia.

Do projektowania parkletu zaproszono studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Adrian Pikorski, Piotr Szendera, Adam Zbroiński, Mateusz Grela i Jan Scelina pracowali pod kierunkiem dziekana wydziału prof. Klaudiusza Frossa. Studenci mieli okazję zapoznać się z efektami prototypowania z ubiegłego roku i poznać zebrane opinie mieszkańców. W efekcie powstały trzy projekty sezonowych parkletów. Ostatecznie przy Teatralnej zostanie zrealizowana koncepcja, będąca wypadkową dwóch z nich. W projekcie znajdziemy podział na część publiczną i półpubliczną, będą siedziska drewniane, stoły z krzesłami, a przede wszystkim dużo zieleni.

- Parklet przy Teatralnej to rozwiązanie sezonowe. Jego forma może być modyfikowana, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Parklet będzie m.in. widownią dla wydarzeń organizowanych przez Regionalny Instytut Kultury i jego partnerów - mówią przedstawiciele urzędu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA