fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

To tam jest zielono

Fotorzepa/ Piotr Wittman
Do grupy najbardziej zielonych miast zaliczają się m.in. Sopot i Gdynia.

O terenach zielonych w polskich miastach mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Masowa wycinka drzew po wprowadzeniu nowych przepisów sprawiła, że temat zieleni w miastach stał się bardziej dostrzegany. Na razie nie dysponujemy informacjami o liczbie miejskich drzew wyciętych na początku tego roku.

Takie dane będą dostępne dopiero za jakiś czas. Warto jednak sprawdzić, jakimi zasobami zieleni jeszcze niedawno dysponowały nasze miasta. Wskaźnik dotyczący udziału lasów, parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej pokazuje, że nawet w grupie krajowych metropolii sytuacja jest bardzo zróżnicowana. Niskim udziałem terenów zielonych cechuje się np. miasto posiadające poważne problemy z jakością powietrza.

Dane GUS na temat zieleni miejskiej są ciekawe, ale ukazują się z pewnym opóźnieniem. Główny Urząd Statystyczny musi zbierać i opracowywać informacje, które gminy przesyłają na specjalnych formularzach. Dlatego nie mamy jeszcze podsumowania powierzchni miejskich terenów zielonych z 2016 r. W Banku Danych Lokalnych GUS można natomiast znaleźć statystyki za 2015 r. dotyczące udziału parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w całej powierzchni miasta.

Główny Urząd Statystyczny nie podaje wprawdzie udziału lasów w powierzchni miast, ale tę wartość można stosunkowo łatwo obliczyć.

Nawet po pobieżnym przeanalizowaniu danych GUS nietrudno zauważyć ogromne różnice dotyczące porównywanych miast. Za przykład mogą posłużyć Katowice. Jak wynika z analizy portalu RynekPierwotny.pl w stolicy Górnego Śląska parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej stanowią 6 proc. powierzchni, a udział lasów wynosi aż 40 proc.

Najmniej zielona metropolia, czyli Kraków, cechuje się łącznym udziałem lasów, parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej wynoszącym zaledwie 9 proc. Taka sytuacja wydaje się niepokojąca, zważywszy na jakość krakowskiego powietrza. Warto również zwrócić uwagę, że w stosunku do 2005 r. udział krakowskich terenów zielonych wzrósł tylko o 1 punkt procentowy. W 2015 r. pod względem udziału powierzchni zajętych przez roślinność, nie najlepiej prezentowały się też dwie inne metropolie - Wrocław oraz Łódź.

Do grupy najbardziej zielonych miast zaliczają się m.in. Sopot i Gdynia. W skali całego kraju można zauważyć jeszcze większe rozbieżności związane z udziałem terenów zielonych. Zróżnicowanie sytuacji staje się bardzo widoczne, gdy porównamy dane z wszystkich miast na prawach powiatu.

W analizowanej grupie można znaleźć np. rekordowy Chorzów z udziałem parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej wynoszącym 21 proc. (według danych z 2015 r.). Takie same tereny z roślinnością stanowią tylko 1 proc. powierzchni Mysłowic, Piotrkowa Trybunalskiego, Białej Podlaskiej, Świnoujścia oraz Zielonej Góry. Ostatnie z wymienionych miast na szczęście wyróżnia się największym udziałem lasów (aż 53 proc.).

Bardzo wysokie wyniki odnotowano także na terenie Sopotu (52 proc.), Gdyni (44 proc.), Katowic (40 proc.) i Jaworzna (37 proc.). Pod względem udziału lasów (zarówno prywatnych jak i państwowych), najgorzej prezentują się następujące miasta: Rzeszów (3 proc.), Zamość (2 proc.), Siemianowice Śląskie (1 proc.), Łomża (1 proc.) oraz Krosno (1 proc.).

Warto wspomnieć, że stolica Podkarpacia przed powiększeniem terytorium miała jeszcze mniejszy odsetek lasów (ok. 0,1 proc. powierzchni).

Po zsumowaniu informacji dotyczących lasów oraz parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej można sprawdzić, które miasto na prawach powiatu w 2015 r. było najbardziej zielone. Na ten tytuł zasługuje Sopot (59 proc. powierzchni zajętej przez tereny zielone).

Bardzo wysokie wyniki odnotowano też w Zielonej Górze (54 proc.), Gdyni (46 proc.) oraz Katowicach (46 proc.). Średnia wartość dla miast na prawach powiatu wyniosła 20 proc.

Znacznie gorsze wyniki odnotowano m.in. na terenie Konina (6 proc.), Tarnowa (6 proc.), Rzeszowa (5 proc.), Łomży (4 proc.) oraz Krosna (3 proc.). Wśród krajowych metropolii najniżej uplasował się Kraków. Wynik tego miasta również jest ważnym sygnałem dla samorządowców.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA