fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Rządowy dokument: Johnson poprosi o przełożenie brexitu

AFP
Boris Johnson zwróci się do UE z prośbą o przełożenie daty brexitu, jeśli do 19 października nie uda się osiągnąć porozumienia ws. umowy brexitowej - wynika z rządowych dokumentów. Informację na ten temat podał Sky News.

Dokument, ujawniony przez szkocki sąd, stoi w sprzeczności z deklaracjami Borisa Johnsona, który utrzymuje, że będzie dążył za wszelką cenę do brexitu 31 października - nawet, gdyby oznaczało to wyjście z UE bez umowy.

W ubiegłym miesiącu brytyjski parlament przyjął tzw. ustawę Hilary'ego Benna nakazującą rządowi Johnsona zwrócenie się do Unii z prośbą o przełożenie brexitu jeśli do 19 października nie uda się doprowadzić do zawarcia umowy brexitowej, a jednocześnie Izba Gmin nie poprze większością głosów tzw. twardego brexitu.

Mimo to Johnson zapowiadał, że nie zamierza prosić Unii o zmianę daty brexitu. Deklarował konsekwentnie, że Wielka Brytania wyjdzie z UE 31 października "za wszelką cenę".

Jednak w dokumentach przekazanych przez brytyjski rząd szkockiemu sądowi, gdzie antybrexitowi aktywiści chcą uzyskać nakaz zmuszający Johnsona do przestrzegania prawa, można przeczytać, że Johnson "zaakceptował fakt, że jest zobligowany wysłać list do UE z prośbą o opóźnienie brexitu".

Antybrexitowi aktywiści chcieli, aby sąd nakazał Johnsonowi przestrzeganie ustawy Benna - w przeciwnym razie premierowi miała grozić grzywna, albo nawet więzienie.

Jednak z dokumentów przekazanych sądowi przez brytyjski rząd wynika, że "w wypadku, gdyby żaden z warunków (zapisanych w ustawie Benna - red.) nie został spełniony... (Johnson) wyśle (do UE) list nie później niż 19 października 2019 roku".

Rzecznik Johnsona powiedział, że nie będzie komentował szczegółów dotyczących toczącego się procesu.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA