fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Johnson do Macrona: Niech UE nie da się zwieść, że zostaniemy po 31

AFP
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ponaglił prezydenta Emmanuela Macrona, by ten dążył do zapewnienia zawarcia umowy ws. brexitu. Johnson miał też powiedzieć Macronowi, że UE "nie powinna dać się uwieść błędnemu przekonaniu, że Wielka Brytania zostanie w Unii po 31 października" - podało biuro prasowe brytyjskiego premiera.

Johnson rozmawiał z Macronem, a także z premierem Portugalii Antonio Costą o swojej propozycji zmian w umowie brexitowej, którą przedstawił Brukseli przed kilkoma dniami, a która spotkała się z bardzo chłodnym przyjęciem.

- To szansa na to, aby umowa została zawarta, umowa, która zostanie poparta przez parlamentarzystów, umowa, która przewiduje kompromis z wszystkich stron - twierdzi przedstawiciel kancelarii premiera Johnsona.

- Wielka Brytania przedstawiła wielką, ważną ofertę, ale teraz jest czas, by Komisja zademonstrowała również wolę kompromisu. Jeśli nie - Wielka Brytania wyjdzie (z UE) bez umowy - dodał rozmówca Reutersa.

Johnson konsekwentnie powtarza, że nie poprosi Unii o kolejne przełożenie daty brexitu (pierwotnie miało do niego dojść 29 marca, datę przekładano już dwukrotnie), ale jednocześnie zapewnia, że nie złamie tzw. ustawy Benna, która nakłada na niego obowiązek prośby o przełożenie daty brexitu jeśli do 19 października nie uda mu się doprowadzić do przyjęcia umowy ws. brexitu, ani skłonić większości w Izbie Gmin do poparcia większością głosów brexitu bez umowy.

Johnson nie wyjaśnił w jaki sposób zamierza jednocześnie nie prosić o przełożenie daty brexitu i nie złamać ustawy Benna.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA