Bielecki: Brexit. Rozwód w brzydkim stylu

Wielka Brytania od zawsze była w Unii Europejskiej “specjalnym przypadkiem”, krajem, jak żaden inny. Że tak będzie przeczuwał generał De Gaulle i blokował w latach sześćdziesiątych przyjęcie Anglików do Wspólnoty. Jeśli jakiś kraj miał więc pokusić się o niezwykłą decyzję wystąpienia ze Wspólnoty i samodzielnego stawienia czoła wyzwaniom współczesnego świata - mogło to być tylko Zjednoczone Królestwo.

Aktualizacja: 24.06.2016 10:34 Publikacja: 24.06.2016 10:06

Bielecki: Brexit. Rozwód w brzydkim stylu

Foto: AFP

Ale czwartek 23 czerwca nie zostanie zapamiętany jako wielki dzień w jakże przecież wspaniałej, historii kraju. Brytyjczycy zdecydowali się na drastyczny zasadniczo z trzech, mało chwalebnych powodów.

Po pierwsze to wynik niezwykłego błędu Davida Camerona. W styczniu 2013 zapowiedział organizację referendum w nadziei, że w ten sposób zepchnie na margines eurosceptyczne skrzydło swojej partii oraz nacjonalistyczną UKIP Nigela Farage’a. Stało się dokładnie odwrotnie - tym ruchem Cameron zmobilizował brytyjskich populistów, dał im realny cel do walki.  Doprowadził też do niezwykłego podziału Torysów. Ten tragiczny błąd właściwie przekreśla dorobek premiera, czyni z niego polityka tragicznego.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Kraj
Instytut Pileckiego pod lupą śledczych
Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu
Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski