fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Paweł Rożyski: Uwolnić jednorożce

Flickr
Jesteśmy pomysłowi, mamy głód sukcesu i przedsiębiorczość w genach, polscy inżynierowie i programiści są rozchwytywani. Tyle że wciąż nie słychać o globalnych potentatach technologicznych znad Wisły. I najwyższy już czas to zmienić.

Eksperci nazywają to syndromem złotej klatki czy klątwą 38 milionów. Za tymi określeniami kryje się dość duży rynek wewnętrzny, wystarczający, by spokojnie żyć. Wiele firm woli świadomie ograniczać rozwój, byle tylko uniknąć ryzyka, które czai się za granicą, zwłaszcza na rynkach odleglejszych, ale dających potencjalnie wielkie profity, jak amerykański czy chiński.

Tym właśnie różnimy się od naszych mniejszych sąsiadów. Weźmy Estonię, kraj 1,5-milionowy. Żadna firma technologiczna nie jest w stanie się tam wyżywić. Musi więc próbować sił za granicą. To dlatego powstały tu Skype, Playtech, Fortumo czy znany z warszawskich ulic, rzucający wyzwanie Uberowi Taxify.

W branży technologicznej ukuto określenie „jednorożec". To firma warta co najmniej miliard dolarów. W Polsce kryteria te spełnia tylko CD Projekt RED, którego kapitalizacja sięga już 3 mld dolarów. To producent gry komputerowej „Wiedźmin", znanej za granicą jako „The Witcher". Niest...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA