fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kruk porozumiał się z Presco

Stało się. Lider rynku windykacyjnego w Polsce, wrocławski Kruk podpisał umowę kupna portfela wierzytelności od spółki Presco o łącznej wartości nominalnej 2,7 mld zł.
Stanie się to dzięki przejęciu przez Kruka 100 proc. udziałów w firmie Presco Investments S. à.r.L. Cena za przejęcie udziałów Presco Investments wynosi 216,8 mln zł i zostanie pomniejszona o korekty uzgodnione w umowie, obejmujące między innymi spłaty z portfela w ustalonym okresie.
- Podpisanie umowy inwestycyjnej przybliża nas istotnie do finalizacji transakcji, choć do jej ostatecznego zamknięcia, spodziewanego w pierwszej połowie 2016 roku, potrzebne jest spełnienie kilku warunków. Przez ostatnie trzy miesiące trwały intensywne prace nad umową. To dobry wynik, biorąc pod uwagę złożoność procesu oraz fakt, że to pierwsza tego typu transakcja na rynku polskim. Wycena opierała się o naszą ocenę jakości portfela, który do tej pory był przede wszystkim obsługiwany drogą sądową - mówi Piotr Krupa, prezes Kruka.
Po transakcji liczba wierzytelności nabytych w sumie przez Grupę Kruk wzrośnie do ponad 5 mln. Firma rozważa utrzymanie części struktur operacyjnych Presco w Pile, co pozwoli na sprawne przejęcie zarządzania tak dużym portfelem i skorzystanie ze znaczących synergii.
- Liczymy, że powodzenie tej transakcji zachęci inne firmy do sprzedaży swoich portfeli wierzytelności. Chcielibyśmy rozmawiać z każdym, kto rozważa taką możliwość. Trudno oszacować potencjał wtórnego rynku obrotu wierzytelnościami – wiemy, że od 2007 roku do sprzedaży w Polsce trafiły portfele o łącznej wartości nominalnej około 70 mld zł - dodaje Piotr Krupa.
Termin podpisania umowy kilkukrotnie był przekładany. Ostatni komunikat mówił, że firmy na podpisanie umowy inwestycyjne dają sobie czas do 30 grudnia.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA