fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Trudna sztuka taniego podróżowania samolotem

123RF
Aż 170 milionów złotych przepłacili w ubiegłym roku Polacy. Kupowali bilety lotnicze wtedy, kiedy są drogie, a nie wówczas, gdy jest najtaniej.

Najrozsądniej przy zakupach biletów lotniczych zachowują się Słoweńcy – wynika z analizy wyszukiwarki biletów Skyscanner, która zbadała zwyczaje zakupowe podróżnych w poszczególnych krajach. Najbardziej przepłacają Rosjanie. Skyscanner zbadał 31 krajów Europy. Polacy znaleźli się na 20. miejscu w rankingu, w którym na początku są ci, którzy przepłacają, a na końcu najbardziej oszczędni.

Parę porad dla globtroterów

– Doświadczony podróżnik wie, że w przypadku rezerwacji biletów obowiązuje zasada: im wcześniej to zrobimy, tym większa szansa, że cena będzie korzystniejsza – mówi Magdalena Greloff, przedstawicielka Skyscannera w Polsce. – Chociaż i na kilka-, kilkanaście dni przed planowanym wylotem koszt biletu może spaść o 16 proc. w stosunku do średniej ceny i o niemal 30 proc. w porównaniu z biletem kupionym na tydzień przed wyjazdem – dodaje Magdalena Greloff.

Nie ukrywa, że skoro Polacy znaleźli się na dalekim miejscu wśród krajów, w których Skyscanner prowadził badania zachowań konsumenckich, znaczy to, że coraz częściej trzymają się zasady: kupuj wcześniej.

Jeśli spojrzeć na regionalne różnice w naszym kraju, to najspokojniej planują swoje podróże warszawiacy, którzy dokonują rezerwacji średnio na 63 dni przed wylotem. Na drugim miejscu są krakowianie (55 dni), a dopiero na trzecim uważani za oszczędnych poznaniacy (54 dni). Ten okres może się nawet wydłużyć, jeśli kupujemy bilet na przeloty w okresie wakacyjnym, czyli na naszej półkuli w końcu czerwca, w lipcu, sierpniu i w drugiej połowie grudnia.

Droga Ukraina i Francja

Jak wynika z danych Skyscanner Travel Trends, relatywnie najbardziej przepłacamy za podróże na krótkich odcinkach, np. lecąc na Ukrainę (390 zł) czy do Francji (360 zł). Kupując bilet w odpowiednim czasie, z powodzeniem można za przelot do tych krajów zapłacić nawet mniej niż pokazywana przez Skyscanner nadwyżka.

W tej sytuacji nawet 525 zł, jakie dopłaca statystyczny polski pasażer, rezerwując bilet na lot do Stanów Zjednoczonych, a już z pewnością 325 zł, które dopłacają lecący do Chin, nie wydaje się kwotą wyjątkowo wysoką. W przypadku wyjazdów do Chin nie tylko rozsądek narzuca planowanie podróży z odpowiednim wyprzedzeniem – około tygodnia trwają formalności związane z uzyskaniem wizy wjazdowej. Można ją uzyskać, jedynie przedstawiając wykupiony bilet.

Przy tym kupno taniego biletu lotniczego nie jest wyłącznie uzależnione od wyprzedzenia, z jakim zrobimy rezerwację. Zdarza się, że na bardzo tanie bilety można trafić także w okresie 14–20 dni przed wylotem, zwłaszcza kiedy widać, że samolot nie jest pełen.

Jak wynika z informacji na portalu Farecompare, najtańsze bilety kupimy na rejsy z wylotem we wtorek, środę i sobotę. Dni najdroższe to piątki oraz niedziele. W podróżach międzykontynentalnych tańsze są przeloty nocne oraz w porze obiadowej.

Oszczędne loty z przesiadką

Farecompare zwraca uwagę również na to, że czasami warto zdecydować się na przelot z transferem na dużym lotnisku przesiadkowym (np. we Frankfurcie czy Zurichu), płacąc nawet o połowę mniej niż za lot bezpośredni.

Jeśli planujemy podróż np. dla dwóch osób, warto bilety kupić oddzielnie. Często zdarza się, że linia ma np. tylko jeden bilet w niskiej taryfie i nie pokaże go, kiedy szukamy oferty dla więcej niż jednej osoby. Wówczas korzystniej jest zapłacić taniej za jeden, a drożej za kolejny. Średnia wyjdzie niższa, niż gdybyśmy kupowali te bilety łącznie.

Mało znanym sposobem jest kupowanie biletów w biurach podróży, które czarterują całe samoloty. W minionym tygodniu przelot w obie strony do egipskiego kurortu Marsa Alam nad Morzem Czerwonym kosztował 1,3 tys. zł. Bilet wykupiony w Lufthansie na przelot tą linią i EgyptAir na tej samej trasie to wydatek 4,6 tys. zł. A klasa ekonomiczna jest niewiele bardziej komfortowa niż lot czarterem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA