fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Powstanie instytucja rządowa wspierająca Przemysł 4.0

123rf.com
Chcemy do końca tego roku powołać polską instytucję, która będzie wspierać rozwój innowacji w firmach przemysłowych – powiedział dziś podczas prezentacji raportu „Smart Industry Polska 2017" Jan Filip Staniłko, wicedyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju (MR).

Jak podkreślił, Przemysł 4.0, oparty o nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania, ma być remedium na pułapki rozwojowe zdiagnozowane w tzw. planie Morawieckiego (Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju).

Polska Platforma Przemysłu 4.0 (PPP 4.0) – bo tak ma nazywać się ta instytucja – ma zająć się przełamywaniem kluczowych barier dla wdrażania innowacji w rodzimych firmach. – Pieniądze dziś nie są problemem. Przedsiębiorcy mają na kontach w sumie 200 mld zł, są liczne fundusze finansujące innowacje – wylicza Jan Filip Staniłko.

Jak zaznacza głównym problemem jest dziś skłonność przedsiębiorców do innowacji. A właściwie jej brak.

PPP 4.0 ma zająć się ułatwianiem dostępu polskim firmom w dostępie do wiedzy i technologii, a także koordynacją regulacji i standaryzacją. Instytucja zajmie się m.in. uświadamianiem, doradztwem, szkoleniami, diagnostyką potrzeb przedsiębiorców. Świadczyć ma też pomoc w finansowaniu innowacji oraz monitorowaniem i koordynowaniem działań badawczych.

– To potrzebne polskiej nauce, która jest bardzo wyspowa – podkreśla wicedyrektor Departamentu Innowacji w MR.

Polska Platforma Przemysłu 4.0 zajmie się ponadto zbudowaniem portalu dostawców technologii.

W kwietniu br. Siemens we współpracy z MR zakończył kompleksowe badanie „Smart Industry Polska 2017". Ankieta, przeprowadzona przez Instytutu Kantar Millward Brown, wykazała, że 59 proc. rodzimych MŚP z sektora przemysłowego wdrożyła w 2016 r. innowacje. Najczęściej polegały one na wprowadzeniu zupełnie nowego lub znacząco ulepszonego produktu lub usługi (38 proc. wskazań), bądź wykorzystaniu zupełnie nowej lub zmodyfikowanej metody, bądź technologii produkcji (33 proc.). Jednocześnie 49 proc. firm zatrudniających od 10 do 49 osób zadeklarowało, że nie wprowadziło innowacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA