fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polskie AGD dominuje w Europie

Bloomberg
Już 40 proc. AGD w Europie pochodzi z Polski, ale w kategorii pralki i suszarki oraz zmywarki aż połowa produkcji przypada na nasz kraj.

Branża podaje, że przemysł AGD inwestuje w Polsce rocznie ponad 1 mld zł w najnowsze fabryki, ale również w centra R&D, centra biznesowe, logistyczne, zakupowe oraz IT. Dzięki temu nasz kraj umacnia swoją pozycję lidera w produkcji AGD w Unii Europejskiej, wytwarzając już ponad 50 proc. całej unijnej produkcji pralek, suszarek oraz zmywarek. Trzy główne zagłębia to Dolny Śląsk, Łódź z Radomskiem oraz wielkopolskie Wronki.

Wartość produkcji sprzedanej AGD wzrosła w 2019 r. 1 mld zł, do 22 mld zł. W tym samym czasie zatrudnienie bezpośrednie zwiększyło się do 30 tys. osób. Z uwzględnieniem łańcucha dostaw przemysł AGD zatrudnia pośrednio ponad 100 tys. osób w Polsce. Około 85 proc. polskiej produkcji trafia na eksport, z czego połowa na cztery największe rynki unijne – niemiecki, francuski, brytyjski oraz włoski. Eksport w 2019 r. wzrósł 10 proc. do 18,5 mld zł, a Polska wyeksportowała 20 mln sztuk dużego AGD. Z kolei import warty jest tylko 3 mld zł. Najwięcej pochodzi z Chin (28 proc.), ale także z Niemiec i Turcji.

W Polsce działają już od lat czołowi producenci AGD na świecie i wszyscy rozwijają skalę swojej działalności w naszym kraju.- W 2019 r. otworzyliśmy Centrum R&D, w którym będziemy pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami, testować je, a następnie wdrażać. W największej w Europie fabryce zmywarek (otwarcie w 2019 r.) będziemy produkować urządzenia z technologią Home Connect, która pozwala na zdalne zarządzenie sprzętem z poziomu telefonu – mówi Krzysztof Nagodziński, członek zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Firma podkreśla, że w nowej fabryce zmywarek planuje zwiększać moce produkcyjne, aby osiągnąć poziom 3 mln urządzeń rocznie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA