Comiesięczny wskaźnik nastrojów w biznesie urzędu statystycznego INSEE wzrósł do 91 pkt z 84 osiągając najwyższy poziom od marca, kiedy rząd wprowadził bardzo surowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Nastroje biznesmenów poprawiały się z każdym miesiącem od 11 maja, kiedy rząd zaczął znosić ograniczenia — pisze Reuter.

Według INSEE, ankieta wśród szefów firm wykazała, że ich osobiste perspektywy poprawiły się w sierpniu mniej od generalnej oceny, co wskazywało, iż znaczna część ożywienia dobiegła już końca. „W wyniku tego szybkość nadrabiania zaległości może zmaleć w nadchodzących miesiącach”— stwierdził urząd w nocie towarzyszącej ankiecie.

Do generalnej poprawy nastrojów doszło w czasie, gdy rząd ma coraz większe problemy z opanowaniem rosnącej liczby zakażonych na COVID-19 w związku z letnimi urlopami. Np. 23 sierpnia zanotowano 4897 nowych przypadków. To wywołało obawy, że może dojść do drugiej fali zachorowań przed zimą, co zagrozi działaniom mającym odrodzić gospodarkę po rekordowej recesji w I półroczu. W drugiej ankiecie dotyczącej II kwartału firmy przemysłowe wskazały, że zamierzają zmniejszyć w tym roku inwestycje o 11 proc., w kwietniu mówiły o redukcji o 7 proc.

Gospodarka Hiszpanii już odradza się

Gospodarka Hiszpanii już zaczęła wychodzić ze skutków pandemii, choć sektory najbardziej dotknięte, turystyka i gastronomia, będą potrzebować więcej czasu — powiedziała wicepremier i minister gospodarki Nadia Calvińo w wywiadzie dla kanału tv Antena 3. — Musimy zachować kontrolę nad ogniskami koronawirusa, aby utrzymać tę tendencję — dodała.

Rząd prowadzi z pracodawcami i związkami zawodowymi negocjacje o możliwym przedłużeniu w niektórych sektorach programu technicznego bezrobocia ERTE, finansowanego częściowo przez państwo — poinformowała.