fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Jest umowa brexitowa. Funt na rollercoasterze

Bloomberg
Byrytyjski premier Boris Johnson ogłosił, że udało się wynegocjować w Brukseli umowę w sprawie warunków brexitu. Potwierdził to Jean-Claude Juncker, szef (kończącej wkrótce swoje rządy) Komisji Europejskiej.

- Mamy wspaniałą nową umowę, która przywraca nam kontrolę nad brexitem. Teraz parlament powinien się nią zająć w sobotę, byśmy mogli się później skupić na innych priorytetach takich jak: koszty życia, system ochrony zdrowia, walka z brutalną przestępczością i nasze środowisko – stwierdził premier Johnson.

„Gdy jest wola, jest i umowa. Właśnie ją mamy!” – napisał Juncker na Twitterze.

Umowa w sprawie warunków brexitu ma zostać dzisiaj przyjęta przez przywódców 27 państw UE na szczycie w Brukseli. Sporą niewiadomą jest jednak to, czy porozumienie zostanie przyjęte również przez brytyjską Izbę Gmin. Wspierająca rząd Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) zadeklarowała w czwartek rano, że nie może jej przyjąć w takiej formie w jakiej proponuje premier Johnson. Prawdopodobnie poprą umowę eurosceptyczni deputowani Partii Konserwatywnej.

W reakcji na doniesienia o zawartej umowie brexitowej, funt szybko się umacniał. W czwartek przed południem zyskiwał 0,9 proc. wobec dolara. Za 1 funta płacono 1,299 dolara. Kurs stał się więc najwyższy od pierwszej połowy maja.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA