fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Statek Muska przywiózł alkohol na kosmiczną stację

AFP
Wraz z przylotem amerykańskiego statku bezzałogowego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dał się wyczuć alkohol. Zapach zaczął znikać po odcumowaniu rakiety Elona Muska.

Agencja Nowosti dowiedziała się, że 3 marca, kiedy do MSK przycumował amerykański statek Dragon-2 firmy SpaceX Elona Muska, na pokładzie astronauci poczuli „niezwykły zapach”. Analizatory powietrza pokazały podwyższoną zawartość izopropanolu - alkoholu, który często jest wykorzystywany w chemii gospodarczej jako zamiennik etanolu.

Zawartość spirytusu wynosiła 6 miligramów na metr sześcienny. Po włączeniu systemu oczyszczania powietrza zawartość spadła do 2 miligramów. Substancja powoduje efekty narkotyczne, działa dwa razy mocniej od etanolu. Związek jest też palny. Wywołuje ból głowy, drażni oczy i uszkadza układ oddechowy. Według rosyjskich norm, groźna jest zawartość powyżej 10 miligramów na m3. 

Czytaj także: Musk chwali rosyjskie rakiety. Ich silniki są „najlepsze na świecie” 

- Próbki powietrza pobrane po odłączeniu się Dragon-2 od stacji pokazały, że koncentracja alkoholu spada, co potwierdza, że to Dragon-2 był źródłem podwyższonej zawartości izopropanolu - potwierdził agencji przedstawiciel rosyjskiego sektora kosmicznego.

Systemy oczyszczania powietrza wciąż pracują, by usunąć z MSK cały alkohol. Jego zawartość w powietrzu nie zagraża już załodze, ale może wpłynąć negatywnie na urządzenia stacji, szczególnie na amerykański system przerobu wody.

Astronauci, którzy pracują na stacji - Rosjanin Oleg Kononenko, Kanadyjczyk David St. Jacques i Amerykanka Ann McClain, czekają na nowych załogantów. Rosjanin Aleksiej Owczinin, a także Amerykanie Nick Haig i Christina Cook wystartują statkiem Sojuz MS-12 z kosmodromu Bajkonur 14 marca.

Dotąd nie wiadomo, jak groźny alkohol dostał się na międzynarodową stację i skąd w ogóle jego zawartość na Dragon-2. Elon Musk na razie milczy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA