fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Łukaszenko po trzech latach odwiedza państwo UE

Prezydenci Białorusi i Austrii - Aleksandr Łukaszenko i Alexander Van der Bellen
AFP
Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko we wtorek odwiedza Austrię. To pierwsza od trzech lat jego wizyta w państwie będącym członkiem Unii Europejskiej.

Łukaszenko podczas swojej pierwszej podróży do Austrii spotka się z prezydentem tego kraju Alexandrem Van der Bellenem. Wcześniej, w marcu, podróż na Białoruś odbył kanclerz Sebastian Kurz.

65-letni Łukaszenko rzadko w ostatnim czasie podróżował do Europy. Jednak w ostatnich latach Zachód i Białoruś starają się poprawić relacje, ponieważ Kreml dąży do zacieśnienia relacji między Moskwą a Mińskiem - zauważa AFP.

Karin Kneissl, minister spraw zagranicznych Austrii za kadencji Kurza, zapowiadał w styczniu, że jej kraj chce zacieśnić więzi z Białorusią jako „państwem buforowym” między Rosją a UE i Ukrainą.

W ostatnich miesiącach Moskwa wywiera presję na Mińsk w celu ściślejszej integracji. Łukaszenko z zadowoleniem przyjął możliwość bliższych relacji z Rosją, ale odrzuca ideę całkowitego zjednoczenia.

W Polsce po raz ostatni i zarazem jedyny Łukaszenko był w 1995 roku, gdy został zaproszony przez prezydenta Lecha Wałęsę na obchody 50. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Białorusią rządzi już ćwierć wieku.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA