fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Prawnik Pro Bono - Tomasz Salwa, Jolanta Budzowska czy Sylwia Gregorczyk-Abram

Tomasz Salwa, Jolanta Budzowska, Sylwia Gregorczyk-Abram
materiały prasowe
Znamy nazwiska trzech osób, spośród których 20 kwietnia zostanie wybrany zwycięzca. Są to: Jolanta Budzowska, Sylwia Gregorczyk-Abram, Tomasz Salwa.

W tym roku odbędzie się już 14. edycja konkursu Prawnik Pro Bono. 23 kandydatów zgłosiły przede wszystkim organizacje pozarządowe.

Spośród nich obradująca w środę 5 kwietnia kapituła konkursowa do głównej nagrody nominowała troje: Jolantę Budzowską, Sylwię Gregorczyk-Abram oraz Tomasza Salwę.

Już 20 kwietnia jednej z tych osób przypadnie laur zwycięzcy. Dwie pozostałe otrzymają wyróżnienia.

Pomysłodawcą konkursu Prawnik Pro Bono i jego organizatorem jest Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, a „Rzeczpospolita" niezmiennie od lat jest jego patronem medialnym.

Celem konkursu jest promowanie prawników, którzy bezinteresownie oraz nieodpłatnie świadczą usługi prawne na rzecz osób, organizacji społecznych lub różnego rodzaju instytucji.

Laureatami konkursu mogą zostać również osoby mające m.in. wkład w rozwój działalności dobroczynnej, w tym w tworzenie oraz rozwijanie organizacji społecznych zajmujących się działalnością pro bono.

Kandydatów zgłaszają osoby fizyczne i prawne, w tym samorządy zawodów prawniczych, organizacje pozarządowe, instytucje państwowe i samorządowe. A zwycięzców wybiera kapituła, w której skład wchodzą m.in: prezesi sądów, rzecznik praw obywatelskich, przedstawiciele korporacji prawniczych.

Bartosz Grube, adwokat z Gdyni za świadczenie usług pro bono w Sądzie Okręgowym we Włocławku na rzecz organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, pomaga osobom, których nie stać na prawnika.

Łukasz Pniewski, radca prawny z Koszalina za udzielanie porad prawnych w Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie oraz podopiecznym wielu organizacji pozarządowych. Pomaga podopiecznym Domu Samotnej Matki w Koszalinie.

Paweł Klimek, prawnik z Kalet za udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej na rzecz Stowarzyszenia DOGMA, bierze udział w akcjach, wypełniania PIT.

Maria Grochowska, radca prawny z Poznania za uczestnictwo w dyżurach bezpłatnej pomocy prawnej okręgowej izby radców prawnych oraz wsparcie fundacji.

Joanna Parafianowicz, adwokat z Warszawy za działalność na rzecz Fundacji "Mam Prawo". W jej ramach szkoli pracowników socjalnych, prawników, policjantów.

Andrzej Siemieniuk, prokurator z Krakowa, pełni funkcję prezesa Zarządu Fundacji Prokuratorów i Pracowników Prokuratury im. Ireny Babińskiej pomagając jej podopiecznym, organizował aukcje charytatywne na rzecz potrzebujących.

Krzysztof Śmiszek, dr. nauk prawnych z Warszawy jest pomysłodawcą i założycielem organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka, prezes Polskiego Towarzystwa Antydyskryminacyjnego.

Natalia Łojko, rada prawny z Warszawy za prowadzenie pro bono spraw sądowych w tym dotyczących świadczeń zdrowotnych.

Filip Manikowski, aplikant adwokacki z Warszawy za koordynowanie doradza pacjentom w walce o prawo do leczenia oraz organizacjom pacjentów.

Mariusz Filipek, radca prawny z Lublina za współpracę z wieloma stowarzyszeniami, prezes Stowarzyszenia "Aktywna Europa" promującego wiedzę prawniczą.

Katarzyna Furman, radca prawny z Warszawy za zaangażowanie w poradnictwo ruchu hospicyjnego, koordynację pracy sekcji redukcji szkód w Klinice Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Monika Wieczorek, radca prawny z Warszawy za wsparcie wielu organizacji pozarządowych, w tym Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Magdalena Maciejewska, prawnik z Krakowa pomaga charytatywnie instytucjom wskazanym przez Centrum Pro Bono, udział w Tygodniach Konstytucyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy.

Paweł Meus, prawnik z Warszawy za bezpłatne porady prawne oraz prowadzenie spraw cywilnych osób, których nie stać na prawnik. Wspiera Centrum Pro Bono.

Aneta Sieradzka, prawnik z Warszawy za pomoc organizacji pacjentów, którym doradza. Angażuje się też na rzecz transplantologii.

Marek Sosnowski, adwokat z Warszawy za pomoc dla fundacji Młodego Kina. Nieodpłatnie wspierał w rozwiązaniu sporu z jednym z kin, jaki powstał po zakończeniu festiwalu organizowanego przez fundację.

Beata Janikowska, radca prawny z Wrocławia za pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej. Nieodpłatnie udziela porad oraz prowadzi sprawy sądowe, pomaga organizacjom.

Dariusz Wiśniewski, radca prawny z Konina za bezpłatne wsparcie osób, których nie stać na prawnika, pomagał fundacji "Familijny Poznań" w ramach którego współpracował przy projekcie sieci biur porad prawnych.

Piotr Golędzinowski, radca prawny z Warszawy za świadczenie pomocy prawnej Polskiemu Komitetowi Pomocy Społecznej. Prowadzi sprawy precedensowe w ramach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Magda Słomska, adwokat z Warszawy za współpracę z Centrum Pro Bono. Pomaga organizacjom odnośnie zawieranych przez nie umów cwywilnoprawnych.

Nominowani do tytułu Prawnik Pro Bono

Tomasz Salwa - prokurator w stanie spoczynku z Wrocławia

Wspiera fundacje: Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP im. Ireny Babińskiej oraz „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową". Wielokrotnie aktywizował środowisko prokuratorskie, organizując m.in. akcje krwiodawstwa, zbiórkę pieniędzy dla dzieci z chorobą nowotworową oraz dla chorych pracowników prokuratury. Był organizatorem okrągłego stołu środowisk prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim.

Jolanta Budzowska - radca prawny z Krakowa

W zawodzie od 1996 r. Partner w kancelarii Budzowska, Fiutowski i Partnerzy. Od lat zajmuje się prawami pacjenta i dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych za błędy medyczne. Bezinteresownie pomaga wielu organizacjom pozarządowym, w tym fundacjom Między Niebem a Ziemią oraz Poza Horyzontami. W tej pierwszej wspiera akcje charytatywne, a w drugiej nieodpłatnie świadczy pomoc prawną na rzecz niepełnosprawnych.

Sylwia Gregorczyk-Abram - adwokat z Warszawy

Od ponad dziesięciu lat związana z Kancelarią Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i Wspólnicy. Specjalizuje się w prawie karnym i medycznym. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, w tym Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Z jej ramienia prowadziła wiele precedensowych spraw, m.in. matki przymusowo zamkniętej w szpitalu psychiatrycznym oraz irańskiej aktywistki, której godność naruszyła Straż Graniczna.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA