fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Jak się ustrzec przed opłatą za konto

Bloomberg
Banki nie działają charytatywnie. Za produkty i usługi, które oferują pobierają opłaty i prowizje - miesięcznie od kilu do kilkudziesięciu złotych.

Warto więc wiedzieć jak używać wybrany rachunek bankowy i kartę płatniczą aby zniwelować niechciane koszty.

Bezwarunkowe zero

Konto bankowe ściśle powiązane jest z kartą debetową. Trudno jednak znaleźć na rynku pakiet tych produktów udostępnianych za zupełne zero złotych. Obecnie brak opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku bankowego i użytkowanie karty ma w swojej ofercie wyłącznie Orange Finanse i BGŻ BNP Paribas. Jeśli darmowe jest prowadzenie rachunku, bank zazwyczaj zarabia na użytkowaniu karty. Są jednak sposoby na uniknięcie kosztów. Metody na darmowe korzystanie z konta i karty są różne - wszystko zależy od warunków jakie stawia bank.

Przegląd warunków

Żeby nie ponosić kosztów związanych z korzystaniem z rachunku osobistego w większości przypadków wystarczy zapewnienie regularnych wpływów (w określonej przez bank kwocie) lub utrzymywanie średniego salda konta (uwzględniające lokaty i rachunki oszczędnościowe) na wyznaczonym przez daną instytucję poziomie. Zazwyczaj kwoty te kształtują się na poziomie 1,5 tys. zł.

Aby zostać zwolnionym z opłaty za kartę wystarczy dokonywać transakcji. Bank określa warunki transakcyjności kwotowo albo liczbowo. Zwykle miesięczna wartość transakcji jakie użytkownik karty musi dokonać opiewa na kwotę 100 zł – 500 zł (suma). Liczbowo - od jednej do pięciu płatności (w zależności od banku i wyboru rachunku do jakiego dołączona jest debetówka). By świadomie zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie, najlepiej więc za codzienne zakupy płacić zamiast gotówką - plastikiem.

Uwaga na bankomaty

Darmowe wypłaty z bankomatów oferowane są zazwyczaj z maszyn należących do danego banku lub wybranych sieci. Koszty wypłat z obcego bankomatu mogą wynosić około 5zł. Warto więc zaznajomić się w swoim banku z listą bankomatów, które można używać za darmo, albo przerzucić się na płatności bezgotówkowe.

Osoby, które nie chcą się martwić o dostępność darmowych bankomatów mogą w niektórych instytucjach wykupić pakiet zwalniający z tej opłaty. Miesięczny koszt darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce, to koszt około 7 zł miesięcznie. Taką ofertę ma np. Bank Zachodni WBK.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA