fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Idea Bank kupuje akcje BIK

materiały prasowe
Jeden bank z grupy Leszka Czarneckiego kupuje od drugiego akcje Biura Informacji Kredytowej.

Idea Bank zawarł umowę kupna od Getin Noble Banku 1700 akcji imiennych Biura Informacji Kredytowej. Kupione akcje stanowią 10,93 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki i dają taki sam udział w ogólnej liczbie głosów na walnym. Przed transakcją Idea Bank nie posiadał akcji Biura Informacji Kredytowej. Przeniesienie akcji nastąpi w dniu ustalonym przez strony, ale nie później niż do 23 grudnia 2016 r. Dywidenda z kupowanych akcji za rok obrotowy 2016 przysługiwać będzie Getin Noble Bankowi.

Wartość transakcji to 50 mln zł. W komunikacie na początku grudnia GNB wskazywał, że transakcja będzie miała wpływ na jego wynik finansowy, ale wtedy nie podano, jaka będzie jej wartość. Z informacji banków wynika, że w poprzednich latach całość zysków BIK trafiała do akcjonariuszy w formie dywidendy.

 

Sprzedaż akcji przez GNB to kolejny krok mający na celu wzmacnianie kapitałów tego banku, szóstego pod względem wielkości aktywów w Polsce. BIK ma 11 akcjonariuszy, którymi są banki (oprócz GNB także BGŻ BNP Paribas, Citi Handlowy, DNB Bank Polska, Bank Millennium, Bank Pekao, BZ WBK, mBank, PKO BP, ING Bank Śląski i Związek Banków Polskich). BIK współpracuje ze wszystkimi instytucjami z sektora bankowego w Polsce (z 39 bankami komercyjnymi, z 560 bankami spółdzielczymi, dwoma bankami zrzeszającymi, z 42 SKOK oraz z 41 firmami z sektora pożyczkowego). Dzięki temu w bazach BIK znajdują się informacje o 137 mln rachunków oraz o 23,3 mln osób.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA